czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Nie poznacie centrum Terespola

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 lipca 2012, 19:53

Rewitalizacja centrum miasta zbliża się ku końcowi. Do odnowionego budynku wprowadzi się biblioteka, fundacja i stowarzyszenia.

– Prace są na etapie wykańczania i kosmetyki – mówi Józef Paderewski, sekretarz miasta. – 31 lipca mamy jeszcze jedną radę budowy. Wtedy będziemy mieli pełne sprawozdanie z wykonania prac. Układane są jeszcze niektóre chodniki, robione drogi i place.

Chociaż prace idą szybko, miasto nie chce się spieszyć z oficjalnym odbiorem inwestycji. – Termin zakończenia prac, który nas obowiązuje, to 30 września. Lepiej zostawić sobie dwa ostatnie tygodnie na poprawki lub dodatkowe wykańczanie, niż później przedłużać go, gdy okaże się, że coś nie jest jeszcze zrobione – tłumaczą urzędnicy.

Projekt rewitalizacji centrum miasta kosztował ponad 2 mln zł. Większość wydatków pokryło dofinansowanie ze środków europejskich. W ramach projektu generalny remont przechodzi hala przy ul. Wojska Polskiego 132. Przebudowywane są również skwery i park przed budynkiem. Ale już sąsiednia hala nie doczekała się remontu.

– W hali numer 130 prowadzona jest różna działalność gospodarcza. Gdyby objął ją projekt rewitalizacji, firmy musiałyby zostać stamtąd usunięte. Projekt nie daje możliwości prowadzenia w zrewitalizowanych budynkach działalności gospodarczej, chyba że zyski byłyby zwracane do grantodawcy – tłumaczy Paderewski.

Nic więc dziwnego, że po remoncie do pomieszczeń budynku nr 132 wprowadzą się instytucje zajmujące się kulturą.

– Większą część budynku zajmie biblioteka publiczna. Przygotowujemy też pomieszczenia dla fundacji i stowarzyszeń. W budynku będzie też Centrum Informacji Turystycznej i Izba Regionalna, czyli małe muzeum, do którego mieszkańcy będą mogli przynosić historyczne przedmioty, antyki – tłumaczy Paderewski.

– Swoją siedzibę w budynku będzie miała Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą”, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol i Stowarzyszenie "Bugowiaki”, które powstało w Neplach, ale przenosi się do nas – uzupełnia Paderewski.

– Na pewno jako stowarzyszenie będziemy mieli nie gorsze warunki niż dotychczas – mówi Bogusława Hawryluk, prezes "Bugowiaków”. – Będziemy prowadzić Izbę Regionalną z ciekawą ekspozycją. Myślę, że zorganizujemy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

– Swój kącik będzie miało także stowarzyszenie strzelców. Oprócz tego w budynku będą cztery pokoje gościnne. Osoby zapraszane przez nas bądź przez stowarzyszenia, będą mogły w nich nieodpłatnie przenocować – kontynuuje Paderewski. – Dla celów miasta przy bibliotece powstaje także sala konferencyjna. Biblioteka nie prowadzi działalności gospodarczej, więc będzie mogła nią zarządzać. Będzie też miała salę komputerową.

– Łącznie z salą konferencyjną będzie ok. 300 mkw. Będzie więcej miejsca i na zbiory, i na czytelnie, i na kącik dziecięcy – mówi Justyna Zajko z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu. – Na pewno będziemy pracować w lepszych warunkach, bo teraz jest prowizorycznie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!