niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Niemcy grabili wszystko, więc mieszkańcy zakopali dzwon. Szukają kolejnych

Dodano: 20 marca 2017, 17:18
Autor: eb

Poszukiwania dwóch dzwonów przy kościele w Witorożu planuje gmina Drelów. Jeden został odnaleziony kilka miesięcy temu w ziemi na działce kolo plebanii.

XIX-wieczny dzwon w listopadzie znalazł przypadkowo domorosły poszukiwacz skarbów, który postanowił przekazać go proboszczowi. Obecnie jest poddawany renowacji. Dorobione będzie serce, a później dzwon ma zawisnąć na kościelnej dzwonnicy. Gmina chce jednak odszukać jeszcze dwa dzwony, które według przekazów mieszkańców są również zakopane w ziemi. 

– Po odnalezieniu pierwszego dzwonu, zaczęliśmy pytać i okazuje się że ta historia w społeczności lokalnej jest żywa. Dzwon pochodzi najprawdopodobniej  z 1915 roku. Na skutek naporu Niemców, wojska carskie się wycofywały, a Niemcy grabili wszystko co kolorowe, również metale. Dlatego mieszkańcy zakopali dzwony. Wieść gminna niesie że były trzy dzwony – mówi Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów.

– To był wymierny sygnał aby tematu nie pozostawić, głównie w trosce o to aby pozostałe dzwony nie padły łupem mniej uczciwych zbieraczy skarbów – dodaje wójt.

Poszukiwania odbędą się za zgodą konserwatora zabytków. – To będą na początku poszukiwania z wykrywaczem metali. Jeżeli będziemy mieli wyraźny sygnał, zagłębimy się w ziemię. Zaczynamy od terenu w pobliżu kościoła w Witorożu – zaznacza Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia.

Poszukiwania ruszą pod koniec marca. Pomagać będą pasjonaci z archeologicznego koła naukowego przy muzeum, które skupia m.in. poszukiwaczy skarbów.

– Działamy zgodnie z prawem, uzyskujemy zgodę konserwatora – zaznacza Bienia. – Wszystkie znalezione rzeczy będą odpowiednio opisane i zasilą nasze zbiory. Może uda się odnaleźć jeszcze inne przedmioty, np. kultu religijnego. A to możliwe, bo kościół w Witorożu jest jednym z najstarszych na tym terenie, pochodzi z XVII wieku. Wcześniej był unicki, później chwilowo prawosławny, a teraz katolicki – opowiada Kazimierski i wraca uwagę, że w gminie niewiele pamiątek się zachowało. – Była tu społeczność unicka, zatem mocno grabiono te tereny.

Władze gminy chcą rozszerzyć badania archeologiczne również o inne kościoły w okolicy. – Poza tym, w przyszłości pomyślimy o organizacji pikników historycznych – zapowiada wójt Drelowa.

Józef Pe
Poszukiwacz
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Józef Pe
Józef Pe (21 marca 2017 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pioter, czu uzgodniliście już z Vatykanem 10% znaleźnego czy Wy (gmina) wyłożycie kasę na poszukiwania a czarni się tylko bez ryzyka i podatku wzbogacą- jak zwykle?---///. Jesteś mały, głupi, chciwy, antykatolicki człowieczek.
Rozwiń
Poszukiwacz
Poszukiwacz (20 marca 2017 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaraz jakiś " nawiedzony" konserwator zabytków z ineligencją szympansa ...... zgłosi na policję , że dzwon został wydobyty z ziemi nielegalnie gdyż poszukiwasz nie miał pozwolenia na poszukiwanie z wykrywaczem  . I nalezy przetopić dzwon gdzyż został pozyskany z ziemi nielegalnie .
Rozwiń
Gość
Gość (20 marca 2017 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pioter, czu uzgodniliście już z Vatykanem 10% znaleźnego czy Wy (gmina) wyłożycie kasę na poszukiwania a czarni się tylko bez ryzyka i podatku wzbogacą- jak zwykle?
Rozwiń
Gość
Gość (20 marca 2017 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przeczytajcie "Opowiadania z ziemi chełmskiej" Wł.Reymonta.Jest tam dużo ciekawej historii Drelowa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!