czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Niemcy grabili wszystko, więc mieszkańcy zakopali dzwon. Szukają kolejnych

Dodano: 20 marca 2017, 17:18
Autor: eb

Poszukiwania dwóch dzwonów przy kościele w Witorożu planuje gmina Drelów. Jeden został odnaleziony kilka miesięcy temu w ziemi na działce kolo plebanii.

XIX-wieczny dzwon w listopadzie znalazł przypadkowo domorosły poszukiwacz skarbów, który postanowił przekazać go proboszczowi. Obecnie jest poddawany renowacji. Dorobione będzie serce, a później dzwon ma zawisnąć na kościelnej dzwonnicy. Gmina chce jednak odszukać jeszcze dwa dzwony, które według przekazów mieszkańców są również zakopane w ziemi. 

– Po odnalezieniu pierwszego dzwonu, zaczęliśmy pytać i okazuje się że ta historia w społeczności lokalnej jest żywa. Dzwon pochodzi najprawdopodobniej  z 1915 roku. Na skutek naporu Niemców, wojska carskie się wycofywały, a Niemcy grabili wszystko co kolorowe, również metale. Dlatego mieszkańcy zakopali dzwony. Wieść gminna niesie że były trzy dzwony – mówi Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów.

– To był wymierny sygnał aby tematu nie pozostawić, głównie w trosce o to aby pozostałe dzwony nie padły łupem mniej uczciwych zbieraczy skarbów – dodaje wójt.

Poszukiwania odbędą się za zgodą konserwatora zabytków. – To będą na początku poszukiwania z wykrywaczem metali. Jeżeli będziemy mieli wyraźny sygnał, zagłębimy się w ziemię. Zaczynamy od terenu w pobliżu kościoła w Witorożu – zaznacza Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia.

Poszukiwania ruszą pod koniec marca. Pomagać będą pasjonaci z archeologicznego koła naukowego przy muzeum, które skupia m.in. poszukiwaczy skarbów.

– Działamy zgodnie z prawem, uzyskujemy zgodę konserwatora – zaznacza Bienia. – Wszystkie znalezione rzeczy będą odpowiednio opisane i zasilą nasze zbiory. Może uda się odnaleźć jeszcze inne przedmioty, np. kultu religijnego. A to możliwe, bo kościół w Witorożu jest jednym z najstarszych na tym terenie, pochodzi z XVII wieku. Wcześniej był unicki, później chwilowo prawosławny, a teraz katolicki – opowiada Kazimierski i wraca uwagę, że w gminie niewiele pamiątek się zachowało. – Była tu społeczność unicka, zatem mocno grabiono te tereny.

Władze gminy chcą rozszerzyć badania archeologiczne również o inne kościoły w okolicy. – Poza tym, w przyszłości pomyślimy o organizacji pikników historycznych – zapowiada wójt Drelowa.

Józef Pe
Poszukiwacz
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Józef Pe
Józef Pe (21 marca 2017 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pioter, czu uzgodniliście już z Vatykanem 10% znaleźnego czy Wy (gmina) wyłożycie kasę na poszukiwania a czarni się tylko bez ryzyka i podatku wzbogacą- jak zwykle?---///. Jesteś mały, głupi, chciwy, antykatolicki człowieczek.
Rozwiń
Poszukiwacz
Poszukiwacz (20 marca 2017 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaraz jakiś " nawiedzony" konserwator zabytków z ineligencją szympansa ...... zgłosi na policję , że dzwon został wydobyty z ziemi nielegalnie gdyż poszukiwasz nie miał pozwolenia na poszukiwanie z wykrywaczem  . I nalezy przetopić dzwon gdzyż został pozyskany z ziemi nielegalnie .
Rozwiń
Gość
Gość (20 marca 2017 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pioter, czu uzgodniliście już z Vatykanem 10% znaleźnego czy Wy (gmina) wyłożycie kasę na poszukiwania a czarni się tylko bez ryzyka i podatku wzbogacą- jak zwykle?
Rozwiń
Gość
Gość (20 marca 2017 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przeczytajcie "Opowiadania z ziemi chełmskiej" Wł.Reymonta.Jest tam dużo ciekawej historii Drelowa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!