środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Nigdy by tu nie przyjechali, gdyby nie inicjatywa OHP

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lipca 2002, 15:45
Autor: Beata Malczuk

Dwa tygodnie mają pedagodzy na poznanie ważnych dla każdego Polaka miejsc. Oprócz uczestnictwa w wycieczkach i imprezach integracyjnych odbywają zajęcia metodyczne.

30 nauczycieli z Białorusi gości Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. - Teraz nawet Białorusini chcą się uczyć języka polskiego. Wybierają go jako przedmiot dodatkowy lub uczęszczają na kółka polonistyczne. Nie mówiąc o Polakach. Mamy tam co robić jako nauczyciele - mówi Helena Gotówko z Lidy. Pracuje na co dzień w państwowej szkole. Przyjechała do Polski, aby pogłębić znajomość narodowej tradycji i przyjrzeć się życiu codziennemu rodaków w ojczyźnie. Natalia Sawaściuk jest wychowawczynią w przedszkolu działającym przy Domu Polskim w Lidzie: - Takie kontakty są bardzo potrzebne. Mamy potem o czym opowiadać naszym podopiecznym. Sami bardzo dużo się uczymy - zaznacza młoda kobieta.
Program pobytu przewiduje sporo czasu na wypoczynek. Nie przypadkowo uczestnicy obozu trafili do stylowych wnętrz zabytkowych obiektów w Roskoszy. - Czujcie się, jak u siebie. To nie ma być podniosłe wydarzenie, ale z czasem zwyczaj, że poloniści zza wschodniej granicy przebywają tutaj - usłyszeli na powitanie od Mariana Najdychora, zastępcy komendanta głównego OHP, organizatora przedsięwzięcia. Roskosz przypadła do gustu nauczycielom. Chwalą dobre warunki i przyjazną atmosferę. Zajęcia metodyczne i wykłady nie absorbują ich całkowicie. Wypady po okolicy są równie ciekawe.
- Polacy mieszkający za granicą mało wiedzą o codziennym życiu rodaków w kraju. Żeby im tę wiedzę przekazać, trzeba ją zdobyć nawet poprzez obserwację. Takie wyjazdy dobrze temu służą - podkreśla Tadeusz Kruczkowski, prezes Związku Polaków na Białorusi.
W trakcie pobytu od 15 do 30 lipca pedagodzy sporo podróżują. Oprócz naszego województwa poznają inne regiony, odwiedzają miejsca ciekawe i ważne ze względów historycznych, religijnych i patriotycznych. Na trasie ich wycieczki znajdują się między innymi: Kraków, Lanckorona, Częstochowa i Wadowice. Większość jest w Polsce po raz pierwszy i gdyby nie inicjatywa OHP nigdy by tu nie przyjechali.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!