czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Nitki ciągnięte zza Bugu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2002, 17:08

Rozpoczęły się przygotowania do dużej inwestycji, jaką ma stanowić budowa gazociągu z Białorusi poprzez Terespol w kierunku Parczewa.

Leszek Kalinowski, prezes firmy Heat Engineering Technology Europe powiedział nam, że prace nad budową gazociągu są zaawansowane na odcinku 100 km. Wstępnie projektowana jest sieć przyłączeniowa w gminach Terespol, Zalesie, Łomazy i Rossosz, Jabłoń, Parczew i Siemień. - W okolicy Terespola, Jabłonia i Parczewa zaawansowanie robót sięga prawie 70 procent. W innych gminach wynosi ono od 20 do 30. Chcielibyśmy też wejść na teren Białej Podlaskiej. Kiedy będziemy potrzebni jako dostawcy gazu na budowie portu cargo i ciepłowni wówczas podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniej średnicy gazociągu. Nauczeni przykładem monopolistycznej energetyki, która przeszkodziła nam w wykorzystaniu nowo wybudowanej linii do importu prądu z Białorusi, chcemy sieć gazowniczą wybudować sami od początku do końca. Cały gazociąg możemy zrealizować w ciągu trzech lat. - mówi Leszek Kalinowski wiceprezes Heat Poland ds. inwestycji i zarazem prezes Heat Europa. Przyznaje, że kłopoty mogą mieć gminy jedynie z uzyskaniem zgody niektórych właścicieli działek na przebieg nitki. Najdłużej potrwa cykl przygotowawczy. Już około 100 osób pracuje w urzędach gmin i na terenie przebiegu przyszłych linii gazociągów.
L. Kalinowski powiedział nam, że zagraniczni udziałowcy z Islandii i Anglii w jego spółkach ułatwiają pozyskanie nisko oprocentowanych środków na inwestycje. Koordynowanie tych spraw wymaga od prezesa licznych rozmów i wyjazdów. Tylko w minionym roku przejechał samochodem ponad 100 tysięcy kilometrów.
- Tańszy gaz nie tylko będzie ważny dla indywidualnych odbiorców. Przyniesie on szansę dla zakładów pracy. Rozważamy też możliwość rozliczania się za dostarczony gaz z Białorusi poprzez grupy producentów wysyłające za Bug owoce i warzywa. Bylibyśmy stroną gwarantującą ożywienie eksportu, i rozwoju rolnictwa - mówi Leszek Kalinowski. Poland Heat postanowiła najpierw wybudować gazociąg z Brześcia do gminy Terespol. Nabyła już budynek starej oczyszczalni ścieków w Koroszczynie pod stację redukcyjną gazu.
Stamtąd rozgałęzią się nitki gazu ziemnego do miasta Terespol, Terminalu Samochodowego i WOC. Inwestor obiecał, że gaz sprzedawany w gminie Terespol dla odbiorców komunalnych będzie najtańszy w Polsce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!