piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Nowa placówka na oświatowej mapie miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2008, 17:05

Od września w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Międzyrzecu Podlaskim będzie gimnazjum.

To świetne rozwiązanie dla uczniów tej placówki, bo nie będą skazani na szukanie innej szkoły czy naukę w domu.

W ostatni poniedziałek Rada Miasta podjęła uchwałę o powołaniu gimnazjum.
- Uchwała została podjęta bez głosów sprzeciwu - mówi Tadeusz Ługowski, zastępca burmistrza miasta.

Obecnie w ośrodku działa specjalne przedszkole oraz szkoła podstawowa. Chodzą do nich dzieci upośledzono umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Wśród wychowanków są dzieci autystyczne czy z mózgowym porażeniem dziecięcym. Ale ośrodek pomaga także rodzicom młodszych dzieci. Na tzw. zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju trafiają tu już kilkumiesięczne dzieciaki i pozostają pod opieką specjalistów aż do momentu pójścia do przedszkola. Obecnie do ośrodka przyjeżdża 11 takich maluchów. Natomiast do grup przedszkolnych i podstawówki chodzi łącznie 40 dzieci.

Do tej pory rodzice uczniów, którzy kończyli szóstą klasę podstawówki, najczęściej decydowali się na zorganizowanie swoim pociechom indywidualnej nauki w domu.

- Nauczanie indywidualne to kilka godzin zajęć w tygodniu. A gimnazjum to dla tych dzieci nie tylko codzienny kontakt z rówieśnikami, nauczycielami, ale przede wszystkim możliwość profesjonalnej rehabilitacji. Mamy doskonałe zaplecze rehabilitacyjne z pełnym wyposażeniem - podkreśla Leszek Stęślik, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Międzyrzecu.

Wychowankowie ośrodka mają do dyspozycji salę z przyrządami do ćwiczeń, urządzenia do hydroterapii, specjalny pokój do poznawania świata z basenem wypełnionym kulkami, łóżkiem wodnym czy domkiem z luster, który służy m.in. do pracy z dziećmi autystycznymi. Do tego uczniowie mają zajęcia na pływalni, a opiekują się nimi psycholog i logopeda.

- Dysponujemy doskonałą bazą lokalową do utworzenia gimnazjum, budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Już mamy kilka deklaracji rodziców dzieci, które będą chodziły do gimnazjum. To uczniowie nie tylko z terenu Międzyrzeca i okolic, ale też z gminy Biała Podlaska czy Łosice w mazowieckim - dodaje Leszek Stęślik.

To nie koniec planów rozwoju ośrodka. Dyrektor placówki liczy na to, że za trzy-cztery lata uda mu się uruchomić w ośrodku szkołę ponadgimnazjalną, w której
wychowankowie będą się uczyli zawodu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!