niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Nowe nitki miejskiej sieci. Na inwestycji skorzysta 500 rodzin

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2012, 19:03

Mieszkańcy osiedla Białka doczekają się kanalizacji na bardzo dogodnych warunkach
Mieszkańcy osiedla Białka doczekają się kanalizacji na bardzo dogodnych warunkach

Mieszkańcy osiedla Białka doczekają się kanalizacji na bardzo dogodnych warunkach. Ich domy zostaną przyłączone do sieci do listopada przyszłego roku.

– Będą ponosić tylko część kosztów inwestycji. Zapłacą tylko za odcinek kanalizacji na swojej nieruchomości, ok. 1,5 tys. zł – szacuje Zygmunt Król, prezes Bialskich Wodociągów i Kanalizacji "Wod-Kan”.

W ub. tygodniu prezes miał podpisać w tej sprawie umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Fundusz pokrywa 90 proc. kosztów realizacji projektu: 45 proc. w formie dotacji, pozostałą część w formie pożyczki – informuje Król.

W projekcie bierze udział dokładnie 485 gospodarstw domowych. Wśród nich wiele domów z tzw. osiedli za torami, np. z rejonu ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Grzybowej.

– To gospodarstwa domowe z ulic, na których są już wybudowane kanały ściekowe, ale mieszkańców nie było stać na podłączenie domów do sieci – tłumaczy Król.

Dla wielu rodzin może to być również okazja na doprowadzenie do mieszkania bieżącej wody.

– Część tych gospodarstw nie korzysta z wody wodociągowej. Jeśli będą chcieli przyłączyć się do sieci, wprowadzimy dla nich duże udogodnienia – mówi Król. – Nie będą to dofinansowania czy pożyczki, ale ułatwienia na etapie projektowania przyłączy i uzgadniania dokumentacji. Procedura będzie szybsza, tańsza i łatwiejsza. Projektanci będą mogli to przygotować po niższych cenach przy okazji projektowania kanalizacji. Wykorzystamy do obu celów te same mapy.

Przetarg na realizację przyłączy został już ogłoszony. "Wod-Kan” obiecuje, że nie będzie zwlekał z wyłonieniem wykonawcy. – Działamy bardzo szybko – zapewnia Król. – Prace zaczną się w drugiej połowie tego roku, a zakończenie jest zaplanowane na listopad 2013 r. – zapowiada Król.

Jednocześnie "Wod-Kan” rozbudowuje swoją sieć na osiedlu Białka. – Realizujemy sieć wodociągową i kanalizacyjną w obrębie ul. Powstańców i bocznych ulic. Niewielkie szanse na podłączenie do sieci mają natomiast domy zlokalizowane przy samej obwodnicy. Tutaj koszt byłby za duży. – Podłączenie 21 gospodarstw domowych wymagałoby budowy ok. 2-km odcinka sieci – informuje Król.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!