piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Nowe rondo w Parczewie

Dodano: 22 listopada 2013, 12:19
Autor: Ewelina Burda

W Parczewie powstało nowe rondo turbinowe które ma zapobiec kolizji u zbiegu ul. Kościelnej oraz ale
W Parczewie powstało nowe rondo turbinowe które ma zapobiec kolizji u zbiegu ul. Kościelnej oraz ale

Mieszkańcy Parczewa mogą już jeździć po nowym rondzie turbinowym. Skrzyżowanie alei Jana Pawła II i ul. Kościelnej należało do najbardziej kolizyjnych w mieście.

- Przez ostatnie trzy lata doszło tam do ok. 70 wypadków. To miejsce, gdzie krzyżuje się droga wojewódzka i powiatowa. Obok jest bazylika i targ miejski. O kolizje nie było trudno –zaznacza Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa. Wspólnie ze Starostwem Powiatowym i Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Urząd Miejski zainicjował budowę ronda w maju tego roku. – Inwestycja pochłonęła ok. 2 mln zł, z czego 70 proc. pokrył Zarząd Dróg Wojewódzkich – mówi Kędracki.

To trzecie rondo w Parczewie.

– To zarząd z Lublina zdecydował o turbinowym charakterze tego ronda- dodaje burmistrz. Oznacza to, że wewnętrzne i zewnętrzne pasy ruchu nie przecinają się. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo. W przeciwieństwie do zwyczajnego ronda nie ma możliwości zmiany pasa ruchu z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie. Dodatkowo, zamiast namalowanych linii na asfalcie, pasy ruchu są oddzielone kilkucentymetrowymi krawężnikami.

– Na skrzyżowaniu kierowcy często wymuszali pierwszeństwo. Rondo to trafne rozwiązanie - uważa Andrzej Kot, rzecznik komendy powiatowej policji w Parczewie. – Poza tym, zmniejszą się korki w tamtej części miasta, bo natężenie ruchu było spore, zwłaszcza ze względu na sąsiedztwo targu miejskiego – komentuje Kot.

Burmistrz Paweł Kędracki przyznaje, że cel został osiągnięty. – Widzę, że kierowcy spowalniają, ale ruch nadal jest płynny.

Dodajemy, że na miejscu przebudowano również infrastrukturę telekomunikacyjną oraz linię elektroenergetyczną.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!