czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Nowy Pomnik Historii w woj. lubelskim? Czekają na decyzje

Dodano: 11 marca 2017, 11:28
Autor: eb

Stadnina koni w Janowie Podlaskim
Stadnina koni w Janowie Podlaskim

Aby stadnina koni w Janowie Podlaskim została uznana za Pomnik Historii rozporządzenie musi podpisać Prezydent RP. A kiedy to nastąpi, nie wiadomo.

– Wniosek rozpatrywany był przez Radę Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego na posiedzeniu w dniach 23 i 24 lutego. Uzyskał pozytywną rekomendację, ale nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnej informacji w postaci uchwały – przyznaje Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Kolejnym etapem będzie przygotowanie przez NID projektu rozporządzenia Prezydenta RP z uzasadnieniem i załącznikiem graficznym. Nie znamy daty kiedy pan Prezydent podpisze rozporządzenie – dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że z taką inicjatywą wyszedł Sławomir Pietrzak, prezes najstarszej państwowej stadniny w Polsce.

– Wszystkie warunki są spełnione. To dla nas ważna sprawa. Bo Pomnik Historii jako zabytek kultury może liczyć na regularne wsparcie finansowe – podkreśla Pietrzak.

W tym roku stadnina obchodzi swoje 200-lecie i kierownictwo liczy, że procedura będzie sformalizowana do głównych obchodów w sierpniu.

Obecnie w województwie lubelskim za Pomniki Historii uznane są: Kazimierz Dolny, zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce, stare miasto w Lublinie i zespół zabytkowy w Zamościu.

– Na terenie działania bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków byłby to pierwszy Pomnik Historii. To przede wszystkim honorowe wyróżnienie. Bo zakłada się że w Polsce nie będzie więcej niż 100 takich pomników. To obiekty szczególnie ważne dla kultury narodowej, takie którymi możemy się poszczycić – zaznacza Jan Maraśkiewicz, konserwator zabytków w Białej Podlaskiej.

Władze stadniny zamierzają później starać się o jeszcze wyższy poziom, tzn. wpis na listę UNESCO. – Moim zdaniem, szanse są spore. Wówczas we wniosku należałoby akcentować tradycje hodowlane – stwierdza konserwator.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 marca 2017 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak Pietrzak ma być inicjatorem skoro wniosek złożony został kilka lat temu plus starał się o to jeszcze o ile pamiętam Krzyształowicz?
Rozwiń
Gość
Gość (11 marca 2017 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stuknij w stół POkraki już rzucają obelgi na Prezydenta. Nie ma to jak POkraczny Judeland.
Rozwiń
Gość
Gość (11 marca 2017 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prezydent zajęty jeżdżeniem po Polsce i łamaniem przepisów. Na narty musi jechać. Poza tym on podpisuje wszystko, ale tylko to, co mu Jarosław każe podpisać. Reszta nieistotna. Marionetka Jarosława nie będzie przecież podpisywać innych dokumentów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!