piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Nuncjusz poświęcił freski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2002, 15:39

Nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk poświęcił freski w prawej części świątyni
Nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk poświęcił freski w prawej części świątyni

W niedzielę pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Józefa Kowalczyka odbyły się uroczystości poświecenia odnowionych fresków w sanktuarium Maryjnym w Leśnej Podlaskiej. Przewodniczący mszy świętej arcybiskup wraz z nowym ordynariuszem diecezji siedleckiej ks. bp. Zbigniewem Kiernikowskim święcili nową polichromię wykonaną przez Jerzego Pasternaka z Krakowa.

W leśniańskiej bazylice mniejszej zastosował jasną, pastelową tonację kolorów. Na sklepieniu bazyliki oraz na ścianie prezbiterium znalazły się sceny ewangeliczne, a na ścianach naw bocznych historyczne, nawiązujące do ponad trzywiekowych dziejów Zakonu Paulinów w Leśnej Podlaskiej.
W homilii nuncjusz mówił m.in. o pięknej świątyni na Podlasiu oraz dbałości o nią minionych i obecnych pokoleń. Podkreślał, iż można podziwiać tam administrowanie ofiarami wiernych, które znalazło odbicie w pięknie architektury i polichromii. Zauważył znakomity wkład w odnowienie polichromii dotychczasowego przeora bazyliki o. Marka Kowalskiego (ma jego wkrótce wymienić o. Sylwester Kopyt), który przez sześć lat swego pobytu dokonał wielu pozytywnych działań, a dla uczczenia jubileuszu roku 2000 postanowił ozdobić barwnymi freskami wnętrze.
- Można wyjść z tej świątyni zbudowanym i zapytać, czy Polska nie może być tak piękna jak ta bazylika - mówił arcybiskup krytykując ponadto bezduszność niektórych przedstawicieli władzy i biznesu bogacących się biedą człowieka. Z goryczą mówił o nadużywaniu w naszym kraju zaufania ludzi i niesprawiedliwości. Podziękował także wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się do odnowienia fresków w tej papieskiej bazylice mniejszej.
W leśniańskiej uroczystości uczestniczyło wielu duchownych, poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk, wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, samorządowcy i rzesze wiernych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!