poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Nuncjusz poświęcił freski

Dodano: 17 czerwca 2002, 15:39

Nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk poświęcił freski w prawej części świątyni
Nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk poświęcił freski w prawej części świątyni

W niedzielę pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Józefa Kowalczyka odbyły się uroczystości poświecenia odnowionych fresków w sanktuarium Maryjnym w Leśnej Podlaskiej. Przewodniczący mszy świętej arcybiskup wraz z nowym ordynariuszem diecezji siedleckiej ks. bp. Zbigniewem Kiernikowskim święcili nową polichromię wykonaną przez Jerzego Pasternaka z Krakowa.

W leśniańskiej bazylice mniejszej zastosował jasną, pastelową tonację kolorów. Na sklepieniu bazyliki oraz na ścianie prezbiterium znalazły się sceny ewangeliczne, a na ścianach naw bocznych historyczne, nawiązujące do ponad trzywiekowych dziejów Zakonu Paulinów w Leśnej Podlaskiej.
W homilii nuncjusz mówił m.in. o pięknej świątyni na Podlasiu oraz dbałości o nią minionych i obecnych pokoleń. Podkreślał, iż można podziwiać tam administrowanie ofiarami wiernych, które znalazło odbicie w pięknie architektury i polichromii. Zauważył znakomity wkład w odnowienie polichromii dotychczasowego przeora bazyliki o. Marka Kowalskiego (ma jego wkrótce wymienić o. Sylwester Kopyt), który przez sześć lat swego pobytu dokonał wielu pozytywnych działań, a dla uczczenia jubileuszu roku 2000 postanowił ozdobić barwnymi freskami wnętrze.
- Można wyjść z tej świątyni zbudowanym i zapytać, czy Polska nie może być tak piękna jak ta bazylika - mówił arcybiskup krytykując ponadto bezduszność niektórych przedstawicieli władzy i biznesu bogacących się biedą człowieka. Z goryczą mówił o nadużywaniu w naszym kraju zaufania ludzi i niesprawiedliwości. Podziękował także wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się do odnowienia fresków w tej papieskiej bazylice mniejszej.
W leśniańskiej uroczystości uczestniczyło wielu duchownych, poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk, wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, samorządowcy i rzesze wiernych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!