poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Kamil jest związany szczególnymi więziami z babcią (Marek Pietrzela)
Kamil jest związany szczególnymi więziami z babcią (Marek Pietrzela)

Dzięki interwencji bialskiego Sądu Rejonowego warszawski Urząd Stanu Cywilnego Wola sporządził akt urodzenia dla Kamila z Nepli nad Bugiem. Ten sympatyczny chłopiec zasłynął, gdyż nie mając takiego dokumentu nie figurował w żadnych rejestrach. Formalnie więc nie istniał. Teraz sąd ma ustalić, kto się będzie opiekował dzieckiem.

Kamil nie mógł zostać więc ochrzczony i chodzić do szkoły. Sędzia Wojciech Ostrowski, wiceprezes bialskiego sądu powiedział nam, że z przysłanego odpisu aktu urodzenia wynika, że Kamil urodził się 28 września 1995 roku w Warszawie. Jego matką jest Bożena K., a ojcem Marian K. z Trzebieszowa (pozostają bowiem od kilkunastu lat w związku małżeńskim).
Chłopcem tymczasem opiekuje się babcia. - Sąd ustali, kto ma się opiekować dzieckiem. Nas nie interesuje, kto jest ojcem rzeczywistym. Na pewno sprawa nie będzie łatwa, gdyż dziecko jest związane emocjonalnie z babką. Może będzie możliwa rodzina zastępcza - mówi sędzia Wojciech Ostrowski.
Jedyna jego ostoja, siedemdziesięcioletnia babcia, Kazimiera K. powtarza ciągle: - Nie oddam dziecka! Gdy będą mi zabierać, trupem padnę, a nie dam!
Także dyrektor Szkoły Podstawowej w Neplach Mariola Borodziuk mówi o komplikacjach. Podkreśla, że dziecko nie ma nepelskiego meldunku. Bez rozstrzygnięcia sądowego o rodzinie zastępczej, szkoła nie może przyjąć chłopca do szkoły. - Dopiero kiedy Kamil skończy 7 lat będzie objęty obowiązkiem szkolnym. Wtedy zostanie przyjęty do szkoły, nawet jeśli nie będzie miał meldunku - mówi Mariola Borodziuk.
Do Kamila docierają echa tej trudnej dla niego sprawy. Kiedy niedawno jego ojciec biologiczny (Jan T.) odchodził na dłuższe leczenie z domu, ostrzegł dziecko, że obcy mogą przyjść i zabrać go. Odtąd słysząc nieznajomych dzieciak chowa się w mieszkaniu. Zapytany przez nas jak się nazywa, powtarza, z widoczną dumą: - Nazywam się Kamil T.
Nie wie, że w dokumentach jest Kamilem K. Takie bowiem nazwisko nosił mąż jego matki, który nie rozwiódł się dotąd z nią. A prawo jest bezlitosne. Dopóki ojciec biologiczny nie wystąpi o uznanie ojcostwa i sąd nie orzeknie w tej sprawie, pozostanie mu nazwisko matki.

Zofia Szabluk - ciotka Kamila

Liczyłam, że zgłosi się Bożena, matka Kamila i wszystko wyjaśni się przed sądem. Teraz mamy trudną sytuację. Babcia ma 70 lat. Ja nie mogę utworzyć rodziny zastępczej dla Kamila, gdyż mam sześcioro własnych dzieci, a mąż nie pracuje. Chłopca faktycznie wychowaliśmy
w naszej rodzinie. I wszędzie najważniejsze są papierki. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!