środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Od poniedziałku do tego miasta wjedziemy bez wizy. Jak to wygląda w praktyce?

Dodano: 2 stycznia 2018, 18:04
Autor: Ewelina Burda

Od poniedziałku do białoruskiego Brześcia i okolic możemy wjeżdżać bez wizy. Jak to wygląda w praktyce?

Od poniedziałku do białoruskiego Brześcia i okolic możemy wjeżdżać bez wizy. Jak to wygląda w praktyce? – Na razie jest tylko dekret prezydenta Aleksandra Łukaszenki, ale nie ma przepisów wykonawczych – mówi Cezary Nowogrodzki z Białej Podlaskiej, właściciel Centrum Turystyki Regionalnej „Przy Trakcie”, które organizuje m.in. wyjazdy na Białoruś. – Spodziewamy się jednak wzrostu zainteresowania podróżami do Brześcia – przyznaje.

Ale jego zdaniem skorzystają na tym przede wszystkim białoruskie biura turystyczne. – Bo to u nich trzeba będzie wykupić voucher lub – jak inni mówią – przepustkę. Bezwizowy ruch nie wpłynie na obniżkę cen wyjazdów, bo zapłacimy właśnie za przepustkę. Będzie to jednak ułatwienie formalne, bo nie będzie się trzeba starać o wizę – zaznacza Nowogrodzki.

Bez wizy będzie można przebywać do 10 dni w Brześciu i jego obwodzie. – Nie obserwujemy zwiększonego natężenia ruchu. To jeszcze okres świąteczny na Białorusi. Większej fali wyjazdów spodziewamy się wiosną – przyznaje ppor. Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Na stronie internetowej konsulatu generalnego RP w Brześciu czytamy, że podróżni, którzy chcą skorzystać z ruchu bezwizowego powinni posiadać „paszport, ubezpieczenie oraz dokument potwierdzający wykupienie usług turystycznych u operatora działającego na obszarze stref”. A szczegółowe regulacje wjazdu, przebywania i wyjazdu oraz wzory dokumentów zostaną określone przez Radę Ministrów Republiki Białoruś.

Wprowadzenie takiej bezwizowej strefy ma o 30 proc. zwiększyć ruch turystyczny w rejonie Brześcia. Można tu zwiedzić m.in. Twierdzę Brzeską, Muzeum Techniki Kolejowej, Dworzec Centralny, cmentarz rzymskokatolicki, Cerkiew św. Mikołaja, pomnik radzieckich obrońców Twierdzy oraz Muzeum Wojny – Terytorium Pokoju.

Czytaj więcej o: Brześć wizy
czyt
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

czyt
czyt (3 stycznia 2018 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chamska obsada przejścia granicznego po białoruskiej stronie, nadal taka sama - byłem pół roku temu, widziałem. Na paliwo stać, wódki nie piję, nie palę. Dobre lody, mleczne przetwory, czy produkty z Kaukazu przywożą "tury ści". NIc mnie tam nie ciągnie.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A za Cara Mikołaja i innych Romanowów to ile istnień ludzkich opuściło ten świat? Przypomnę niedoukom, że to nie Stalin wpadł na syberyjską ssyłkę. No, ale kto kiedyś chłopów zliczał jak byli mniej warci od cesarskich piesków. Stalin przy każdym z carów dla chłopów był wybawieniem. Oczywiście kułacy mają inne zdanie. Nie zapominajmy nigdy czynów poprzedników, by niewypaczyć historii. To na ile lat była branka do carskiej armii? A za Stalina? Itd. To samo dotyczy Żydów. Za coś ich Świat nienawidził. Może za to, że swą pazernością sfinansowali kampanię wojenną hitlera? Sam się ździwiłem, aż pojawił się ten temat w czasopiśmie ekonomiczno-naukowym.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla lewaków z po-zsl-sld do zobaczenia obowiązkowym jest jest Plac im. lenina wraz z gigantycznym pomnikiem - autora rewolucji, w wyniku której świat opuściły dziesiątki milionów istnień ludzkich.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Choć Białorusinów szanuję,to w ramach bratniej współpracy też wprowadziłbym "opłaty turystyczne".
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2018 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Brześciu byłem z wycieczką ponad 40 lat temu. Na twierdzy był wyrzeźbiony w kamieniu orzeł w koronie, spytaliśmy przewodniczkę skąd on się tam wziął. Odpowiedziała że to z czasów polskiej okupacji. Na zdjęciu nr 2 widzę że orzeł już został skuty (został ślad na środkowej wieży nad oknem) i przewodnicy nie muszą odpowiadać na kłopotliwe pytania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!