czwartek, 23 listopada 2017 r.

Biała Podlaska

Odnawialne źródła energii w gminie Biała Podlaska. Duże zainteresowanie mieszkańców

Dodano: 27 stycznia 2016, 18:39
Autor: eb

Gmina Biała Podlaska przymierza się do odnawialnych źródeł energii. Chodzi o panele fotowoltaiczne, które będą montowane na dachach domów mieszkańców gminy.

(fot. Stan Zurek)
(fot. Stan Zurek)

Na razie władze gminy badają zainteresowanie. – Do 25 lutego zbieramy ankiety od mieszkańców. Chcemy ocenić skalę potrzeb. To nam pomoże opracować projekt do konkursu – tłumaczy Adam Olesiejuk, zastępca wójta.

Bo gmina wystartuje z projektem w konkursie na dofinansowanie w ramach RPO woj. lubelskiego. – Liczymy na dofinansowanie na poziomie ok. 80 proc. do instalacji. Reszta to wkład własny mieszkańca – dodaje Olesiejuk.

Już teraz widać, ze zainteresowanie jest spore. – To pierwsze przedsięwzięcie w ramach OZE. Już wpłynęło ponad 600 wniosków – precyzuje. A ankiety mieszkańcy mogą składać od niespełna tygodnia. Tylko pierwszego dnia przyjmowania wniosków, wpłynęło ich ponad 300.

W gminie Biała Podlaska jest ponad 3500 domów. Mieszkańcy w ankiecie deklarują jakim urządzeniem są zainteresowani. – W obu przypadkach to energia solarna, ale z inną funkcją –do podgrzewania wody albo do produkcji energii elektrycznej – dodaje zastępca wójta.

Wkład własny mieszkańca to wydatek od 2 do blisko 5 tys. zł w zależności od urządzenia solarnego. Gmina szacuje, że dla mieszkańca taka instalacja oznacza oszczędności na poziomie 1,8 tys. zł w skali roku. Gmina złoży projekt w ramach RPO na przełomie marca i kwietnia. Będzie on wdrożony pod warunkiem uzyskania dofinansowania. „W związku z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz brakiem dostępu do internetu części mieszkańców informuję, iż w przypadku złożenia większej liczby deklaracji niż możliwa do realizacji, o miejscu na liście biorących udział w projekcie będzie decydowało losowanie” – czytamy na stronie urzędu gminy.

Dzięki unijnym dotacjom w ramach RPO w gminach województwa lubelskiego do tej pory powstało  ponad 34  tys. instalacji kolektorów słonecznych. W budżecie RPO  woj. lubelskiego na lata 2014-2020 do dyspozycji jest ponad 304 mln euro na projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!