wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Odnawialne źródła energii w gminie Biała Podlaska. Duże zainteresowanie mieszkańców

Dodano: 27 stycznia 2016, 18:39
Autor: eb

Gmina Biała Podlaska przymierza się do odnawialnych źródeł energii. Chodzi o panele fotowoltaiczne, które będą montowane na dachach domów mieszkańców gminy.

(fot. Stan Zurek)
(fot. Stan Zurek)

Na razie władze gminy badają zainteresowanie. – Do 25 lutego zbieramy ankiety od mieszkańców. Chcemy ocenić skalę potrzeb. To nam pomoże opracować projekt do konkursu – tłumaczy Adam Olesiejuk, zastępca wójta.

Bo gmina wystartuje z projektem w konkursie na dofinansowanie w ramach RPO woj. lubelskiego. – Liczymy na dofinansowanie na poziomie ok. 80 proc. do instalacji. Reszta to wkład własny mieszkańca – dodaje Olesiejuk.

Już teraz widać, ze zainteresowanie jest spore. – To pierwsze przedsięwzięcie w ramach OZE. Już wpłynęło ponad 600 wniosków – precyzuje. A ankiety mieszkańcy mogą składać od niespełna tygodnia. Tylko pierwszego dnia przyjmowania wniosków, wpłynęło ich ponad 300.

W gminie Biała Podlaska jest ponad 3500 domów. Mieszkańcy w ankiecie deklarują jakim urządzeniem są zainteresowani. – W obu przypadkach to energia solarna, ale z inną funkcją –do podgrzewania wody albo do produkcji energii elektrycznej – dodaje zastępca wójta.

Wkład własny mieszkańca to wydatek od 2 do blisko 5 tys. zł w zależności od urządzenia solarnego. Gmina szacuje, że dla mieszkańca taka instalacja oznacza oszczędności na poziomie 1,8 tys. zł w skali roku. Gmina złoży projekt w ramach RPO na przełomie marca i kwietnia. Będzie on wdrożony pod warunkiem uzyskania dofinansowania. „W związku z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz brakiem dostępu do internetu części mieszkańców informuję, iż w przypadku złożenia większej liczby deklaracji niż możliwa do realizacji, o miejscu na liście biorących udział w projekcie będzie decydowało losowanie” – czytamy na stronie urzędu gminy.

Dzięki unijnym dotacjom w ramach RPO w gminach województwa lubelskiego do tej pory powstało  ponad 34  tys. instalacji kolektorów słonecznych. W budżecie RPO  woj. lubelskiego na lata 2014-2020 do dyspozycji jest ponad 304 mln euro na projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!