sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Ogórki zamiast książek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2002, 16:29
Autor: Beata Malczuk

Nie pogłębią w okresie wakacji znajomości lektur dzieci ze Sławacinka Starego, Cicibora Dużego, Hruda i Dokudowa. Filie bibliotek publicznych w tych miejscowościach będą do 1 września zamknięte.

W ramach oszczędności i ze względów praktycznych filie gminnych bibliotek publicznych funkcjonują często w obiektach szkół podstawowych. Nauczyciele zatrudniani dodatkowo w niepełnym wymiarze czasu pracy do obsługi czytelników, ale tylko od początku do końca roku nauki, teraz odpoczywają.
Mieszkańcy wsi nie mają dostępu do księgozbioru. Młodzież ucząca się nie pisze w okresie kanikuły referatów i rzadziej korzysta z pewnych wydawnictw. Mogłaby jednak sięgać po literaturę piękną. - Biblioteka nie pełni tylko funkcji edukacyjnej. Jej zadaniem jest przede wszystkim krzewienie czytelnictwa. To organy prowadzące, w tym wypadku samorządy, ustalają czas pracy w poszczególnych placówkach i zatrudniają pracowników. Należy jednak podchodzić ze zrozumieniem do pewnych rozwiązań. Trudno wymagać, żeby ludzie nie mieli urlopów - zaznacza Teresa Stasiuk-Karaś, z-ca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.
Placówka sprawuje nadzór merytoryczny nad siecią bibliotek w powiecie bialskim. Zadaniem samorządu jest dostosowanie pracy biblioteki do potrzeb społeczności lokalnej. Często jednak z powodu ograniczonych możliwości finansowych organy prowadzące zmuszone są do działań, które spotykają się z krytyką.
Bibliotekarze z placówek włączonych w struktury ośrodków kultury lub innych instytucji podlegają ich dyrektorom. Są angażowani przy czynnościach niezwiązanych z działalnością biblioteki i mają mniej czasu na właściwą swojej funkcji działalność. Taką opinię można przeczytać w podsumowaniu rocznym opracowanym przez bialską Miejską Bibliotekę Publiczną.
Filie nie umiejscowione w szkołach pracują jednak w okresie wakacji. Bywa że w okrojonym wymiarze, po 4 godziny dziennie, ale zawsze to coś. Tak jest na przykład w Konstantynowie (pow. bialski), gdzie zatrudnione po pół etatu bibliotekarki mają urlopy na zmianę.
Na osiem placówek filialnych Gminnej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej cztery są z powodu wakacji zamknięte. Pozostałe, w Sitniku, Sworach, Woskrzenicach Dużych i Perkowicach pracują normalnie.l
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!