sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

OHP pomagają rodakom za granicznym Bugiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 grudnia 2002, 14:23

Rośnie znaczenie Polaków w Brześciu. Znaczącej pomocy udziela im Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy oraz pochodzący z Białej Podlaskiej Marian Najdychor, zastępca komendanta głównego OHP.

Potwierdza to Alina Jaroszewicz prezes Klubu Polskiego w Brześciu. Wcześniej była jedną z pierwszych organizatorek polskich stowarzyszeń na Białorusi. Zakładała brzeski oddział Związku Polaków, a od 15 lat prowadzi tam Klub Polski.
Klub posiada też polską szkołę społeczną, do której uczęszcza prawie 400 dzieci niemal z całego Polesia. Niektóre dwa razy w tygodniu dojeżdżają nawet ponad 100 kilometrów. Klub Polski organizuje kursy metodyczne i konferencje międzynarodowe. Ostatnia była poświęcona Ignacemu Domeyce.
- Organizujemy szkolenia prawników, nauczycieli, lekarzy, informatyków. Tworzymy portal informacyjny "Most” i stronę internetową o kontaktach partnerskich Polska-Białoruś. Przy naszym klubie funkcjonuje drużyna harcerska im. Ryszarda Snarskiego. Tworzymy nowe programy do pracy inteligencji polskiej - mówi Alina Jaroszewicz.
W piętnastoleciu przewinęło się przez klub około 2 tysiące młodych ludzi z Polesia. Ponad 200 absolwentów kursów przygotowawczych studiuje lub zakończyło edukację na polskich uczelniach. Niektórzy z nich zrobili doktoraty. Ten wkład A. Jaroszewicz został wysoko oceniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz marszałka Senatu RP Longina Pastusiaka (niedawno otrzymała od niego Złoty Wawrzyn).
Nasza rozmówczyni podkreśla, że Polacy w Brześciu zajmują eksponowane stanowiska. Aktywność Klubu Polskiego jest doceniana w mediach białoruskich oraz przez miejscowe władze, które zapraszają Polaków do różnych dyskusji.
Systematycznie organizowane są też warsztaty artystyczne dla młodych wokalistów oraz "Brzeska Jesień z Polską Piosenką”. Od kilkunastu lat trwają starania o utworzenie Domu Polskiego w Brześciu. Zastępca komendanta OHP Marian Najdychor powiedział nam, że trwają rozmowy o wzniesieniu stylizowanego drewnianego budynku. - Miejscowy architekt przygotowuje projekt. Są sponsorzy na sfinansowanie inwestycji. Są też wykonawcy - mówi Marian Najdychor. •

Polacy na Białorusi

Z oficjalnych danych wynika, że na Białorusi mieszka 300 tysięcy Polaków. Nieoficjalne polskie źródła podwyższają liczbę do miliona. Najwięcej Polaków żyje na Grodzieńszczyźnie. Co trzeci jej mieszkaniec ma narodowość polską. Na Ziemi Brzeskiej nasi rodacy są bardziej rozproszeni. W samym Brześciu mieszka ich około czterech tysięcy.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!