czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Dzieci do snu w bialskim żłobku układają pielęgniarka Grażyna Romańczuk i starsza salowa Wanda Olsze
Dzieci do snu w bialskim żłobku układają pielęgniarka Grażyna Romańczuk i starsza salowa Wanda Olsze

Zdumienie radnych wywołało ogłoszenie na sesji Rady Miejskiej w Białej Podlaskiej, że koszt utrzymania dziecka w żłobku wynosi aż około 2 tysięcy złotych miesięcznie.

Powiedział to przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Marian Burda. Zaapelował, aby owym problemem, jak i wydatkami przedszkoli zajęły się odpowiednie komisje samorządu i wydziały Urzędu Miasta. Krystyna Daniluk, kierownik żłobka była oburzona, kiedy dowiedziała się o tej "astronomicznej” sumie. Przyznała, że może z wydatkami na remonty w całym budynku (mieści się tam również świetlica środowiskowa "Dziupla”) ta kwota podzielona przez liczbę wychowanków mogła wynieść 2 tysiące złotych.
- Dokładnie koszt utrzymania u nas jednego dziecka z wydatkami rzeczowymi wynosi 785 złotych. Na początku 2000 roku przekroczył 1200. Ograniczyliśmy jednak zatrudnienie. Wcześniej było zawyżone wskutek przeniesienia na nasz stan personelu z likwidowanego Żłobka nr 1 przy ul. Waryńskiego. Za czesne i wyżywienie rodzice płacą po 180 złotych. Bzdurne, nieprawdziwe informacje służą likwidacji naszej placówki - podkreśla Krystyna Daniluk.
Twierdzi, że od kilku lat dwulatki, wbrew przepisom ministra zdrowia i opieki społecznej, są przyjmowane do przedszkoli. Tymczasem powinny się nimi zajmować pielęgniarki w żłobku. Obecnie w bialskiej placówce jest 30 wychowanków. Zdarza się, jak to działo się przez Nowym Rokiem, że było ich tam tylko 8. Zapytany przez nas prezydent miasta Andrzej Czapski nie ukrywa, że sprawa jest poważna. - Jestem za likwidacją żłobka, który ma liczny personel. Przecież wykwalifikowana pielęgniarka może, po wygraniu przetargu, na kontrakt prowadzić mały żłobek dla siedmiorga dzieci. Po uchwaleniu budżetu podejmiemy sprawę likwidacji, od jesieni, żłobka i niektórych przedszkoli. Kiedy 750 dzieci z przedszkolnych zerówek odejdzie do szkół, nie ma możliwości utrzymania aż 13 przedszkoli. Zamierzamy utworzyć oddział przedszkolny dla dzieci liczących mniej niż 3 lata - mówi Andrzej Czapski. •

W innych miastach województwa

W Zamościu średni, całkowity koszt utrzymania jednego dziecka w żłobku wynosi 537,27 zł miesięcznie. Rodzice płacili w 2002 roku 75 zł za jedno dziecko i 55 za drugie. W tym roku opłata rodziców wyniesie odpowiednio 90 i 70 zł. W Chełmie rodzice płacą ok. 130-135 zł. Koszt utrzymania dziecka wynosi ok. 570 zł miesięcznie. (zsaw,aba)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!