czwartek, 25 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Oszczędzanie na sierotach

Dodano: 11 lutego 2002, 16:23

Rodziny zastępcze dostały w styczniu prawie o połowę mniej pieniędzy, niż zwykle. Urzędnicy tłumaczą to brakami w budżecie państwa.

Na troje dzieci, które wychowuje razem z żoną Rafał F. z Łukowa zamiast 2830 złotych dostał tylko 1600. - To dla nas za mało, ja nie pracuję, mamy pensję żony, dotację na dzieci i jeszcze jedno swoje dziecko na utrzymaniu. W styczniu nie stać nas było na opłaty. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, będziemy myśleć o zmniejszeniu liczby "zastępczych” dzieci - mówi. W takiej sytuacji, jak on w powiecie łukowskim są jeszcze 64 rodziny, a w nich 97 dzieci.
Dotacje przysługują także pięćdziesiątce pełnoletnich, ale jeszcze uczących się wychowanków takich rodzin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dostało w styczniu zamiast 810 tysięcy złotych tylko 473 tysiące. - Pieniądze zostały podzielone między wszystkie rodziny tyle, że każda z nich dostała mniej- mówi skarbnik powiatu Elżbieta Sawicka.
- Zwracało się do nas ostatnio wielu rodziców zastępczych. Pytali, dlaczego dostali tak mało pieniędzy i gdzie mają szukać środków na życie. Wszystkim wyjaśniamy, że to przejściowe, i że na pewno przyjdzie wyrównanie - opowiada Henryk Tymosz, zastępca dyrektora PCPR w Łukowie.
Urzędnicy wojewody uspokajają, że pieniądze za luty razem z wyrównaniem trafiły właśnie do powiatów. - Nasz plan wydatków na 2002 rok okazał się nieproporcjonalny do potrzeb - wyjaśnia Albin Mazurek z wydziału spraw społecznych UW - Rząd najwyraźniej szuka oszczędności w budżetach wojewodów, okrajając je wszędzie gdzie się da. Na razie wyrównaliśmy należności za styczeń i przekazujemy powiatom więcej, niż miesięcznie wynosi nasz plan. Mamy nadzieję, że kiedy już budżet państwa zostanie uchwalony, dodatkowe pieniądze dla rodzin zastępczych się znajdą.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24