czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Otwierają wydział tuż przy granicy. Żeby zachęcić Białorusinów

Dodano: 24 marca 2017, 21:02
Autor: Ewelina Burda

Wydział zamiejscowy w Terespolu. W kwietniu ruszy rekrutacja
Wydział zamiejscowy w Terespolu. W kwietniu ruszy rekrutacja (fot. archiwum)

Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej od kwietnia rusza z rekrutacją na studia na wydziale zamiejscowym w Terespolu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O planach jego uruchomienia władze uczelni mówiły już w ubiegłym roku. W Terespolu będzie można studiować na dwóch kierunkach studiów licencjackich: ekonomii oraz turystyce i rekreacji. Na swoich stronach internetowych PSW już ogłasza, że od kwietnia rusza nabór.

– Nasz senat podjął stosowne uchwały. Warunkiem uruchomienia studiów będzie liczba co najmniej 30 studentów – zaznacza Renata Karwacka, dyrektor gabinetu rektora PSW.

Władze uczelni liczą, że studiowanie w przygranicznym Terespolu zainteresuje przede wszystkim młodzież z białoruskiego Brześcia. – Praktyka pokazuje, że młodzi z Białorusi bardzo chcą uzyskać dyplom z Unii Europejskiej. Z Terespola byliby w stanie jednego dnia przyjeżdżać i wracać do domu np. w Brześciu – tłumaczył kilka miesięcy temu prof. Józef Bergier, rektor PSW. Już teraz w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II 14 proc. studentów stanowią cudzoziemcy.

Wydział zamiejscowy zajmie pomieszczenia w Zespole Szkół Ogólnokształcących. – Tam jest bardzo dużo wolnej powierzchni. Budynek należy po części do nas i do starostwa – mówi Jacek Danieluk, burmistrz Terespola. – Na miejscu jest odpowiednia baza, stołówka, sala gimnastyczna – dodaje. Władze miasta niebawem podpiszą z uczelnią umowę użyczenia budynku. – Jesteśmy również w stanie zapewnić dla studentów 14 miejsc hotelowych, a jeżeli będzie potrzeba, to więcej – zapewnia Danieluk.

Już teraz uczelnia i władze miasta promują studia na Białorusi. – Codziennie do Terespola przyjeżdża z Białorusi ok. 4 tys. ludzi, więc jest nadzieja, że będzie duża grupa studentów stamtąd – uważa Danieluk. – Wierzę, że dokonamy naboru. To promocja dla miasta i regionu. To napędzi inną koniunkturę. Bo to prestiż, taki wydział – dodaje burmistrz.

Niewykluczone, że PSW uruchomi w Terespolu również liceum akademickie. Kurator oświaty zaopiniował pozytywnie ten pomysł. Ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Przypomnijmy że jedyne publiczne liceum w Terespolu będzie najprawdopodobniej zlikwidowane z uwagi na brak uczniów, którzy wolą m.in. dojeżdżać do Białej Podlaskiej.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 marca 2017 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak a zaraz się okaże że to kanał przerzutowy uchodźców
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Napędzi koniunkturę? Prestiż?
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2017 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"mało" u nas ukraińców, teraz jeszcze do szczęścia brakuje białorusinów. Muslini już są, wystarczy zobaczyć jak wygląda centrum Warszawy.
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2017 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polaków już nie ma?
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2017 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A już bałem się, że zaczęliśmy eksportować fabryki bezrobotnych, a tutaj zamiast pasożytu postawiono symbiozę. I wilk syty i owca cała. Widać Polak nadal potrafi. A jak do Reichu do roboty się jechało już młodzi nie pamiętają? Też zapisywało się na studia i śmigało się tam do roboty. Przecież wywalano dopiero po wakacjach ;)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!