czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Padł w walce o terytorium

Dodano: 8 maja 2002, 16:31
Autor: Beata Malczuk

Przed domem Jędrychów w Chotyłowie o życie jelenia walczyli lekarz Ryszard Karcz i leśnik Artur Sosz
Przed domem Jędrychów w Chotyłowie o życie jelenia walczyli lekarz Ryszard Karcz i leśnik Artur Sosz

Walkę dwóch jeleni zauważył w pobliżu swojej posesji mieszkaniec Chotyłowa. Odgonił atakującego byka i zabrał poranione zwierzę na podwórko. Kilka godzin trwała walka o życie koziołka. Niestety, nie przeżył transportu do schroniska.

- Prowadziłem go za rogi, a on szedł obok posłusznie - mówi Krzysztof Jędrych, który po usłyszeniu ryku wybiegł na pole. Widok tak poranionego zwierzęcia przeraził rodzinę. Otwarty brzuch, skóra podziurawiona jak sito nie rokowały dobrze.
- Mąż z daleka wołał, żebym natychmiast zabierała się za szycie, ale nie mogłam tego zrobić, mimo że pracuję w szpitalu - opowiada pani Jędrychowa.
Natychmiast wezwano pomoc. Jeleń nie mógł lepiej trafić. Rodzina państwa Jędrychów znana jest z humanitarnego traktowania zwierząt. Kiedy pan Krzysztof przed laty budował dom to na podwórku znalazł się podrzucony i uczepiony łańcuchem do pala pies. Potem na podobnych zasadach dołączyła suczka "Muszka”. Oba psy i ich potomstwo do tej pory żyją pod dobrą opieką w obejściu.
- Inny to by wziął nóż, dobił i nic nikomu nie powiedział, a ten człowiek dał słabszemu szansę - podkreśla Artur Soszyński, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Chotyłów. Lekarz weterynarii Ryszard Karcz z podbliskiego Piszczaca założył czworonożnemu pacjentowi kilkadziesiąt szwów, opatrzył rany, ale niepokoiła go przepuklina jelit i odma płuca. Po operacji na świeżym powietrzu ku zdumieniu obserwujących jelonek stanął na nogi. Miał jednak trudności z oddychaniem.
Leśnik skontaktował się telefonicznie z Markiem Kokoszkiewiczem, właścicielem schroniska dla zwierząt "Ostoja” w Woskrzenicach.
- Na wieść o nowym podopiecznym zaczęliśmy mu przygotowywać legowisko. Czekało wymoszczone sianem. Taka szkoda, że nie skorzystał z tej wygody - stwierdza Danuta Czeremuszka ze schroniska.
Natura okazała się silniejsza, przemogła ludzkie wysiłki i transport poszkodowanego jelonka nie powiódł się. Dwulatek padł ofiarą instynktu, który nawet za cenę życia nakazuje obronę własnego terenu.
- Prawdopodobnie jeden z jeleni wkroczył na rewir drugiego, tu obowiązuje terytorializm. Na walki godowe jeszcze za wcześnie o tej porze roku - wyjaśnia Artur Soszyński.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24