wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Pałac Potockich szuka gospodarza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2013, 18:12
Autor: IZI

 (Archiwum)
(Archiwum)

Już niedługo starostwo ogłosi przetarg na dzierżawę pałacu Potockich. W zabytkowej rezydencji może powstać np. hotel z restauracją. W przyszłym tygodniu pojawi się ogłoszenie o ustnym przetargu na dzierżawę nieruchomości. Sam przetarg odbędzie się prawdopodobnie na początku marca.

Do wykorzystania jest ponad 3400 mkw. budynku: główny korpus i wschodnie skrzydło pałacu. Czynsz wywoławczy za jeden metr kwadratowy to 20 zł plus VAT. – Niektórzy twierdzą, że to stosunkowo wysoka cena – przyznaje Lucjan Kotwica, starosta radzyński. – Ale ta cena wynika stąd, że do budynku przyporządkowany jest olbrzymi teren, z którego dzierżawca będzie mógł korzystać.

To obszar ponad 12 ha.

– Pojawiały się zapytania, czy można wydzierżawić sam budynek. Nie można, bo to jednolita całość. Jest objęta nadzorem konserwatora zabytków – tłumaczy Kotwica.

Pałac można za to przeznaczyć na różne rodzaje działalności. W grę wchodzi hotelarstwo, gastronomia, handel i usługi. W budynku można też prowadzić działalność kulturalno-turystyczną i oświatową. Nadaje się także na siedzibę różnych instytucji i ewentualnie na inną nieuciążliwą działalność gospodarczą.

Jakie wydatki, oprócz czynszu, czekają przyszłego gospodarza? – To zależy od tego, co będzie chciał prowadzić w budynku. Rocznie wydajemy do 30 tys. zł na zabezpieczenie budynku, niezbędne naprawy usterek i ogrzewanie. W jednym skrzydle pałacu działa szkoła muzyczna, dzięki czemu zwraca się jedna trzecia kosztów – tłumaczy Kotwica.

Dyskusja o przyszłych losach zabytku trwa od dawna. Kiedy z pałacu wyprowadził się sąd rejonowy, duża część została pusta. W imieniu Skarbu Państwa, nieruchomością administruje powiat. Lokalnych samorządów nie stać jednak na utrzymywanie i remontowanie pałacu. Pojawiły się nawet głosy, że należy go sprzedać, ale ten pomysł skrytykowali lokalni politycy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!