środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Pałac Potockich w rękach miasta. Będzie szkoła, ośrodek kultury i archiwum

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2015, 13:20
Autor: Ewelina Burda

Radzyń Podlaski. Miasto przejmie pałac Potockich. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni na ostatniej sesji

Pozostały jeszcze formalności. Bo obiekt należy do Skarbu Państwa. A miasto dostanie pałac w drodze darowizny, pod wa-runkiem, że m.in. zagospodaruje go do celów publicznych.

- Wstępną wizję już mamy, chcielibyśmy m.in. rozszerzyć działającą w pałacu szkołę muzyczną I stopnia, również o II stopień. Widać taką potrzebę, bo wielu uczniów chce kontynuować naukę, ale musi to robić w innych ośrodkach, np. w Białej Podlaskiej - mówi zastępca burmistrza miasta Tomasz Stephan.

Kolejny pomysł to Archiwum Państwowe. - Archiwum jest żywo zainteresowane powrotem do pałacu, swojej dawnej siedziby. Tym razem, zajęłoby więcej pomieszczeń - precyzuje Stephan. Władze Radzynia chcą też do pałacu przenieść Radzyński Ośrodek Kultury. - Natomiast w Oranżerii, dotychczasowej siedzibie Ośrodka powstałoby centrum konferencyjno - hotelarskie. Myślimy tutaj o formule partnerstwa publiczno -prywatnego - dodaje zastępca burmistrza.

Pałac, jedna z najpiękniejszych barokowych rezydencji magnackich w Europie, obecnie jest niemal opustoszały. Wyprowadził się stąd sąd, a później biblioteka. Została tylko szkoła muzyczna.

- Pałac jest w dobrym stanie technicznym, zadbać należałoby o rzeźby pałacowe - przyznaje Jan Maraśkiewicz konserwator zabytków z Białej Podlaskiej. - Zamysł władz miasta, by zaadaptować obiekt na cele kulturalne i przywrócić jego reprezentacyjny charakter oceniam pozytywnie - dodaje Maraśkiewicz.

W ostatnich latach pomysłów na pałac nie brakowało. Starostwo, które z ramienia Skarbu Państwo było zarządcą, chciało wydzierżawić obiekt. Ogłoszono nawet dwa przetargi. W końcu jednak miasto zainteresowało się przejęciem XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego.

- Zamierzamy pozyskać pieniądze z różnych programów na adaptację nieruchomości - zaznacza zastępca burmistrza. Miasto liczy też na współpracę z władzami powiatu i województwa. - Chcemy by obiekt służył mieszkańcom i stał się magnesem przyciągającym turystów -podkreślają władze Radzynia.

Trzynastu radnych opowiedziało się za przejęciem obiektu, tylko jeden wstrzymał się od głosu.

- To dobrze, że miasto staje się właścicielem pałacu, który powinien pomóc Radzyniowi rozkwitnąć. Nie można się jednak oszukiwać, że na jego utrzymanie i odnowienie nie będziemy potrzebować ogromnych środków. Będziemy! - uważa radny i radzyński działacz społeczny Jakub Jakubowski (bezpartyjny).

- Pomysł na zagospodarowanie pałacu powinien być innowacyjny i przyciągający ludzi z zewnątrz. To mogłoby być nowoczesne muzeum, centrum kultury, ale koniecznie na światowym poziomie, albo centrum konferencyjne -dodaje Jakubowski.

- Przejęcie pałacu przez miasto otwiera przed nami nowe możliwości, bo jako właściciele będziemy mogli m.in. starać się o dofinansowania choćby z ministerstwa. Musimy jednak brać tez pod uwagę oczekiwania mieszkańców - zaznacza z kolei przewodniczący rady Adam Adamski ( PiS).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Pałac Potockich
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!