czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Pałac w Borkach do wzięcia

Dodano: 20 lutego 2002, 18:52

Od niespełna pięciu miesięcy stoi pusty, okazały pałac w Borkach (pow radzyński). Ostatnio jest kilka koncepcji jego wykorzystania, ale ciągle brak konkretnych ofert.

Pałac w Borkach wzniesiony został w 1827 r. i przez wiele lat należał do rodziny Czerskich. W 1938 r. przejęty został przez rodzinę Jażwińskich. Po II wojnie światowej okazały obiekt stał się siedzibą szkoły podstawowej, która z przerwami mieściła się w nim do września minionego roku. Obecnie zespół pałacowo-parkowy zajmuje teren ponad 2 hektarów. Natomiast powierzchnia użytkowa samego pałacu, w którym jest 9 pomieszczeń nadal ogrzewanych, wynosi około 500 mkw.
- Właścicielem pałacu była rodzina Jażwińskich - stwierdza Henryk Mateusiak, wójt gminy Borki. - Ostatnio z jej strony jest siedmiu spadkobierców, w tym jeden zamieszkuje w Białej Podlaskiej. Chcą oni odzyskać rodzinną posiadłość w ramach reprywatyzacji, ale czekają na ustawę z tym związaną.
Na przełomie lat 2001/2002 Urząd Gminy w Borkach zgłosił w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie gotowość udostępnienia pałacu na dom pomocy społecznej lub ośrodek opiekuńczo-leczniczy. Przyjęciem jego zainteresowany jest Zespół Szkół Rolniczych z pobliskiej Woli Osowińskiej, Obecnie uczy się w nim prawie 200 osób. W przyszłym roku szkolnym planowane jest jego powiększenie o liceum profilowe i technikum rolnicze.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24