niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Pałac z oczyszczalnią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2002, 15:37

Jan Trubalski, zastępca dyrektora szpitala ds. administracyjno-eksploatacyjnych, sprawdza funkcjonow
Jan Trubalski, zastępca dyrektora szpitala ds. administracyjno-eksploatacyjnych, sprawdza funkcjonow

Kosztem prawie 1,4 miliona złotych Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli w ostatnich dniach wzbogacił się o nowoczesną oczyszczalnię ścieków.

Suchowolska placówka od początku istnienia mieści się w pałacu, który niegdyś należał do rodziny Czetwertyńskich. Po II wojnie światowej został zniszczony, ale na początku lat sześćdziesiątych minionego wieku przeprowadzono jego remont kapitalny. W 1963 r., gdy prace znajdowały się już w końcowym stadium, w pałacu wybuchł pożar, który strawił znaczną część zbudowanego z drewna, dwukondygnacyjnego obiektu. Po ponownym remoncie i wzniesieniu murowanego drugiego piętra, przy końcu 1965 r. urządzono w nim Zakład Leczniczo-Wychowawczy dla Alkoholików. Początkowo kierowane tu były tylko kobiety chore psychicznie lub z zaburzeniami nerwowymi. Oddział męski powstał w 1969 roku, wówczas też zmieniono nazwę placówki na Państwowy Szpital Chorób Układu Nerwowego. Obecny szyld zawisł w 1975 r., po przeprowadzonej wówczas reformie administracyjnej.
W ramach modernizacji szpitala w minionym tygodniu przekazana została do użytku mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Pierwszy tego rodzaju obiekt wybudowano w Suchowoli jeszcze w 1967 r. Wprawdzie na początku minionego dziesięciolecia poddany został modernizacji, ale od dłuższego czasu nie spełniał już norm ochrony naturalnego środowiska. Budowę nowej oczyszczalni o przepustowości 150 m sześciennych ścieków na dobę rozpoczęto pod koniec września zeszłego roku. Obecnie trwa rozruch technologiczny, który ma być zakończony 25 września. Trafiać będą tam również ścieki z najbliższych miejscowości, przewożone wozami asenizacyjnymi. Ostatnio stan techniczny większości szpitalnych obiektów budzi wiele zastrzeżeń. Pilną potrzebą jest wymiana pokrycia dachowego, które przecieka od dłuższego czasu. Dyrekcja szpitala wystąpiła do lubelskiego Sejmiku Samorządowego o dotacje w wysokości 100 tysięcy złotych. Dotychczas nie otrzymała żadnej odpowiedzi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!