piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Pani Elżbieta z Radzynia najlepszą bibliotekarką Lubelszczyzny

Dodano: 10 sierpnia 2016, 20:36
Autor: (eb)

Elżbieta Topyła/ fot. MBP w Radzyniu
Elżbieta Topyła/ fot. MBP w Radzyniu

Elżbieta Topyła z Radzynia Podlaskiego najlepszą bibliotekarką w województwie lubelskim. Kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej została laureatką nagrody im. Anny Platto.

Nagroda  przyznawana jest od 1995 roku pracownikom bibliotek publicznych województwa lubelskiego za szczególny wkład w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz promocję czytelnictwa. Jej pomysłodawcą był Zdzisław Bieleń, emerytowany zastępca dyrektora ds. merytorycznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Elżbieta Topyła od 30 lat jest pracownikiem MBP w Radzyniu Podlaskim, a od 17 zarządza Filią nr 2. Pod Jej kierownictwem biblioteka zmieniła lokal na większy, co poprawiło jej funkcjonalność. Na koniec 2015 roku w filii zarejestrowano 1 158  czytelników, z czego 46 proc. to czytelnicy do 15. roku życia. Do tego  ponad 24 tys. wypożyczeń.

Kapituła szczególnie doceniła laureatkę za pracę z najmłodszymi czytelnikami. - Moja największa duma to Klub Biblioteka Malucha. Klubowe spotkania odbywają się cyklicznie raz w tygodniu i adresowane są do dzieci w wieku do 4. roku życia . Zajęcia ułożone są zgodnie ze zmieniającymi się porami roku. Dzieci uczą się  jak poprzez czytanie odkrywać świat, rozumieć zjawiska zachodzące  w przyrodzie, wyrabiają nawyk sięgania po książkę i korzystania z biblioteki - opowiada pani kierownik. - To procentuje. Bo od lat nie mamy spadku czytelnictwa, tylko wzrost. Ale złożyła się na to praca całego zespołu-przyznaje laureatka.  

W sumie w 2015 roku w bibliotece odbyło się  214 spotkań, w których wzięło udział ponad 3 tys. uczestników -dzieci i młodzieży. Poza tym, Pani Elżbieta stale pozyskuje środki pozabudżetowe na działalność placówki.  Bibliotekarka już wcześniej została wyróżniona  m. in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej". - Te nagrody motywują, ale te działania z dziećmi prowadzę od lat, nie dla nagród. Czasami kosztem czasu wolnego - stwierdza. Najbliższe plany? - To urlop. A później wracam i działamy dalej- zapowiada Topyła.

Czytaj więcej o: Elżbieta Topyła
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!