wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Paraolimpiada z Ósmym Kolorem Tęczy (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 listopada 2013, 08:34
Autor: Ewelina Burda

Pierwsza radzyńska paraolimpiada przyciągnęła tłumy niepełnosprawnych i sprawnych  (Ewelina Burda )
Pierwsza radzyńska paraolimpiada przyciągnęła tłumy niepełnosprawnych i sprawnych (Ewelina Burda )

Niepełnosprawne dzieci wychodzą z cienia z radzyńskim stowarzyszeniem Ósmy Kolor Tęczy. Pierwsza integracyjna paraolimpiada przyciągnęła pół tysiąca osób.

Ósmy kolor Tęczy, młoda organizacja, która powstała z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych, skupia ponad 60 podopiecznych. – W kolejce czekają kolejne osoby, które chcą do nas dołączyć – mówi prezes Wiesław Trykacz. – Rok temu zaczynaliśmy w bólach. Nie mieliśmy siedziby, spotykaliśmy się w swoich domach. Dopiero później otrzymaliśmy wsparcie od burmistrza miasta Witolda Kowalczyka oraz ks. proboszcza Andrzeja Kieliszka – dodaje Trykacz.

Paraolimpiada to jak dotąd największa impreza zorganizowana przez Ósmy Kolor Tęczy. - To miała być mała sportowa olimpiada, ale dostaliśmy dofinansowanie z Urzędu Miasta, wsparły nas też szkoły publiczne. W efekcie, wyszła nam integracja z wielką pompą – ocenia Sylwia Marczuk, członkini stowarzyszenia, mama niepełnosprawnego Andrzeja.

Zdaniem Małgorzaty Popek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radzyniu Podlaskim oprócz integracji, ważne jest podkreślanie mocnych stron dzieci niepełnosprawnych. – Dzieci z deficytami przybywa. Musimy przyzwyczajać, zwłaszcza lokalne społeczności do akceptacji inności – przekonuje Popek. W radzyńskim SOSW uczy się obecnie 160 wychowanków z różnymi niepełnosprawnościami.

Po konkurencjach sportowych wszyscy uczestnicy paraolimpiady dostali złote medale i dyplomy. – Brałem udział w 20 różnych zabawach. Niektóre z nich musiałem zmodyfikować, bo poruszam się na wózku. Np. zamiast na nogi założyłem sobie worek na głowę – żartuje 11-letni Kuba, syn Wiesława Trykacza.

Zabawy sportowe skutecznie integrują niepełnosprawne i zdrowe dzieci. – Tutaj każdy jest równy, bo w sporcie nie liczą się deficyty, tylko mocne strony, a te mają również niepełnosprawni – uważa Agnieszka Bosko, mama niepełnosprawnego dziecka z Radzynia Podlaskiego.

Wiesław Trykacz, prezes stowarzyszenia zapowiada, że kolejna paraolimpiada odbędzie za rok w październiku. Poczynania tęczowych społeczników z Radzynia Podlaskiego można śledzić na bieżąco na stronie http://osmykolor.pl/.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!