wtorek, 21 listopada 2017 r.

Biała Podlaska

Paraolimpiada z Ósmym Kolorem Tęczy (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 listopada 2013, 08:34
Autor: Ewelina Burda

Pierwsza radzyńska paraolimpiada przyciągnęła tłumy niepełnosprawnych i sprawnych  (Ewelina Burda )
Pierwsza radzyńska paraolimpiada przyciągnęła tłumy niepełnosprawnych i sprawnych (Ewelina Burda )

Niepełnosprawne dzieci wychodzą z cienia z radzyńskim stowarzyszeniem Ósmy Kolor Tęczy. Pierwsza integracyjna paraolimpiada przyciągnęła pół tysiąca osób.

Ósmy kolor Tęczy, młoda organizacja, która powstała z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych, skupia ponad 60 podopiecznych. – W kolejce czekają kolejne osoby, które chcą do nas dołączyć – mówi prezes Wiesław Trykacz. – Rok temu zaczynaliśmy w bólach. Nie mieliśmy siedziby, spotykaliśmy się w swoich domach. Dopiero później otrzymaliśmy wsparcie od burmistrza miasta Witolda Kowalczyka oraz ks. proboszcza Andrzeja Kieliszka – dodaje Trykacz.

Paraolimpiada to jak dotąd największa impreza zorganizowana przez Ósmy Kolor Tęczy. - To miała być mała sportowa olimpiada, ale dostaliśmy dofinansowanie z Urzędu Miasta, wsparły nas też szkoły publiczne. W efekcie, wyszła nam integracja z wielką pompą – ocenia Sylwia Marczuk, członkini stowarzyszenia, mama niepełnosprawnego Andrzeja.

Zdaniem Małgorzaty Popek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radzyniu Podlaskim oprócz integracji, ważne jest podkreślanie mocnych stron dzieci niepełnosprawnych. – Dzieci z deficytami przybywa. Musimy przyzwyczajać, zwłaszcza lokalne społeczności do akceptacji inności – przekonuje Popek. W radzyńskim SOSW uczy się obecnie 160 wychowanków z różnymi niepełnosprawnościami.

Po konkurencjach sportowych wszyscy uczestnicy paraolimpiady dostali złote medale i dyplomy. – Brałem udział w 20 różnych zabawach. Niektóre z nich musiałem zmodyfikować, bo poruszam się na wózku. Np. zamiast na nogi założyłem sobie worek na głowę – żartuje 11-letni Kuba, syn Wiesława Trykacza.

Zabawy sportowe skutecznie integrują niepełnosprawne i zdrowe dzieci. – Tutaj każdy jest równy, bo w sporcie nie liczą się deficyty, tylko mocne strony, a te mają również niepełnosprawni – uważa Agnieszka Bosko, mama niepełnosprawnego dziecka z Radzynia Podlaskiego.

Wiesław Trykacz, prezes stowarzyszenia zapowiada, że kolejna paraolimpiada odbędzie za rok w październiku. Poczynania tęczowych społeczników z Radzynia Podlaskiego można śledzić na bieżąco na stronie http://osmykolor.pl/.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!