niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Parczew: Opiekun dla dzieci tańszy niż żłobek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2013, 18:21
Autor: IZI

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Samorząd szuka osób, które chciałyby zostać dziennymi opiekunami dzieci w wieku do 3 lat. To tańsza alternatywa dla żłobka.

Urząd Miejski w Parczewie ogłosił w tej sprawie konkurs. – Wcześniej zgłosiła się do nas osoba, która zadeklarowała, że chce zostać takim opiekunem i poprosiła o pomoc. W ubiegłym roku podjęliśmy stosowną uchwałę, teraz czekamy na zgłoszenia – mówi Stanisław Chojak, kierownik referatu oświaty i kultury.

– Nie wiemy, jakie będzie zainteresowanie i z iloma opiekunami podpiszemy umowy. Bardzo mało osób prowadzi taką działalność.

Rzeczywiście dziennych opiekunów jest jak na lekarstwo. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje, że w połowie ubiegłego roku w całym kraju było ich zaledwie 18. Dla porównania, w tym samym czasie działało 646 żłobków i 69 klubów dziecięcych.

Ale w Parczewie nie ma żadnej instytucji, która opiekowałaby się tak małymi dziećmi, więc nowe rozwiązanie może się sprawdzić. – Nie mamy ani jednego żłobka, tylko przedszkola – przyznaje Chojak.

Opiekunowie dzienni mogą zajmować się dziećmi w warunkach domowych. Jedna osoba może mieć pod opieką nie więcej niż pięcioro dzieci, w tym własne. Musi być do dyspozycji przez dziesięć godzin dziennie. Rodzice, którzy powierzą opiekunowi dziennemu swoje pociechy, nie płacą mu bezpośrednio. Opłaty zbiera urząd miasta i przekazuje je potem opiekunowi.

Poza tym Urząd Miejski chce, żeby rodzice nie płacili opiekunom dziennym za posiłki, a jedynie za ich przygotowanie. – Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, że posiłek czy odżywkę dla dziecka przynosi rodzic, a opiekun to tylko podgrzewa, przygotowuje i podaje – tłumaczy Chojak.

Osoby, które chcą zostać dziennymi opiekunami, powinny zgłaszać się do 22 lutego. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Parczewie: www.parczew.com.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!