sobota, 17 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Park Radziwiłłów: Będzie labirynt z żywopłotu i fontanna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2012, 20:38

Na razie nic się tutaj nie dzieję, ale już niedługo rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji parku
Na razie nic się tutaj nie dzieję, ale już niedługo rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji parku

Po wycince, przyszedł czas na rewitalizację. Bialski Urząd Miasta zapowiada, że na początku tego tygodnia ogłosi przetarg na prace w parku Radziwiłłów. Pojawią się nowe rośliny, alejki i elementy małej architektury, m.in. fontanna. Inwestycja pochłonie około 3 mln zł.

Wiosną w ruch poszły piły. Z parku zniknęło około 200 drzew. Potem prace stanęły.

– Mam wrażenie, że nic się nie dzieje. Robotnicy przerzedzili drzewa, zabrali swój sprzęt i poszli – zwraca uwagę nasza Czytelniczka.

Skąd ta przerwa? – Wycięliśmy drzewa odpowiednio wcześnie, bo chcieliśmy to zrobić w okresie, kiedy wegetacja roślin jest uśpiona, a ptaki nie mają jeszcze okresu lęgowego – mówi Adam Olesiejuk, zastępca prezydenta miasta.

– Mogliśmy ogłosić jeden przetarg na rewitalizację razem z wycinką, ale to byłoby z uszczerbkiem dla przyrody. Chociaż nie ma tutaj może chronionych gatunków ptaków, to jednak szkoda tych, które miałyby już gniazda.

Dalsze prace ruszą więc po kolejnym przetargu. Magistrat przygotowuje już dokumenty. – Ogłosimy przetarg na początku tygodnia – zapowiada Olesiejuk. – Po czternastu dniach nastąpi otwarcie ofert, po kolejnym tygodniu rozstrzygniecie.

Wykonawcę powinniśmy więc poznać na początku czerwca. Do wzięcia są duże pieniądze. – Zakładamy koszt inwestycji na poziomie ok. 3 mln zł – mówi Olesiejuk.

Ale i pracy jest niemało. Do zbudowania są nie tylko nowe alejki z ławkami. W parku powstanie ogród we włoskim stylu z fontanną i labiryntem z żywopłotu. Pojawi się nowe ogrodzenie i latarnie, a obok biblioteki powstanie placyk z granitową nawierzchnią. Projekt zakłada także instalację systemu nawadniania roślin i monitoringu.

Magistrat wyznaczył termin zakończenia prac na przyszły rok. – Powód jest prosty. Do posadzenia jest tak dużo roślin, więc obawialiśmy się, że wykonawca nie zdąży wykonać tego w ciągu troku – tłumaczy Olesiejuk.

Do tej pory park nie przechodził żadnych tak daleko idących zmian. – Nie przypominam sobie podobnych prac. Ostatnią dużą inwestycją był remont amfiteatru – mówi Olesiejuk.

Ostatnio zmiany w parku Radziwiłłów przyspieszają. – W obrębie parku jest Muzeum Południowego Podlasia. Przystępujemy do prac związanych z wymianą dachu, naprawą elewacji i wymianą stolarki okiennej – informuje Olesiejuk. – Niedawno oddaliśmy do użytku Barwną Multimedialną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży i Multicentrum. Teraz trudno zapisać się tam na wycieczkę, tylu jest chętnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!