piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Patrol w ostrogach

Dodano: 28 kwietnia 2003, 16:59
Autor: Ewa Bagłaj

Pierwsze konne patrole ekologiczne pojawią się na Podlasiu prawdopodobnie w połowie maja. Na początek obejmą trasę od Mielnika do Niemirowa.

Patrole mają na celu zwrócić uwagę turystów i wędkarzy na unikatową przyrodę okolicy. W pobliżu Serpelic znajdują się aż cztery rezerwaty. – Chcemy poprzez edukację i łagodną perswazję zachęcać do zachowania czystości. Pozostawiane w lesie i nad rzeką śmieci stają się coraz większym problemem – mówi Marek Sawczuk, właściciel ośrodka integracyjno-szkoleniowego „Skarpa” w Serpelicach.
Na pomysł zorganizowania konnych patroli ekologicznych wpadli wspólnie z przyjacielem. Zainteresowana współpracą jest łódzka Fundacja Aleksandry Gai Staroń. Zajmuje się ona dziećmi niepełnosprawnymi bez kończyn. Wojciech Majewski, reżyser dokumentalista z Warszawy, autor filmów o tematyce podlaskiej podjął się roli menedżera.
Rozmowy na temat współpracy przeprowadzono również z dyrekcją Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Jego dyrektor Wojciech Duklewski znany jest ze wspierania inicjatyw kulturalno-oświatowych. Patrole mają szansę stać się ciekawym i sposobem na utrzymanie porządku oraz promocję terenu. Wokół idei gromadzą się już chętni. Będą trójkami patrolować leśne ścieżki, informować, wręczać ulotki. – Taka praca to czysta przyjemność – uważa Justyna Niczyporuk, biolog, którą zastaliśmy podczas przygotowań do wyjazdu w teren.
Projektem interesuje się młodzież akademicka i gimnazjalna, a także przedsiębiorca francuski. Fundacja i ośrodek poszukują sponsora materiałów edukacyjno-reklamowych (w tym ulotek). W zamian umieszczą logo firmy na tychże materiałach oraz wyposażeniu jeźdźców i koni biorących udział w patrolach.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24