sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Pięćdziesiąt lat pod napięciem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2001, 18:48

Jutro puławscy energetycy będą obchodzić branżowe święto połączone z okrągłym jubileuszem działalności firmy. Niestety, wyrządzone przez sierpniowe tornado straty , które szacuje się na ok. 500 tys. zł, przyćmiły nieco uroczystości.

Początki energetyki na obecnym obszarze działania Zakładu Energetycznego Puławy datowane są na pierwsze lata minionego stulecia. Jedno z pierwszych, niewielkich źródeł energii elektrycznej zostało uruchomione w Zakładzie Leczniczym w Nałęczowie. Wytwarzana tam energia służyła przede wszystkim do oświetlania parku zdrojowego, ulic oraz na użytek kilku pensjonatów.

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu, na bazie biura obwodowego IV podokręgu w Puławach utworzono Rejon Energetyczny z posterunkami energetycznymi w Opolu Lubelskim, Nałęczowie, Kurowie, Dęblinie, Garwolinie i Sobolewie.

Po przeszło półwieczu działalności dziś zakład może się pochwalić wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi. Jednym z nich jest w pełni zautomatyzowana praca stacji redukcyjnych 110/15 kV.

- Wdrażamy ponadto nowe rozwiązania techniczne w zakresie cyfrowych zabezpieczeń średnich napięć oraz sterowania pracą odłączników w terenie. Doskonalimy także wykonywanie prac pod napięciem - powiedział Andrzej Ścibior, dyrektor Zakładu Energetycznego w Puławach.

Z okazji Dnia Energetyka i 50-lecia działalności zakładu, prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wyróżnił Srebrnymi Krzyżami Zasługi Józefa Sobicha ze Starej Wsi oraz Tadeusza Zgierskiego z Puław. Ponadto zarząd spółki uhonorował pięć osób branżowym odznaczeniem ''Zasłużony pracownik ''Lubzel SA''.

Kolejnych 29 pracowników zostanie wyróżnionych dyplomami uznania, listami gratulacyjnymi, a ich zdjęcia będą umieszczone w pamiątkowym albumie zakładu.
Obecnie Zakład Energetyczny obejmuje swym działaniem obszar o łącznej powierzchni 1834 km kw. Obsługuje około 85 tysięcy odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i zakłady przemysłowe, usługowe oraz lokale niemieszkalne. Energia elektryczna dociera w ten sposób do 225 tysięcy osób.

Zakład dysponuje w terenie ośmioma posterunkami energetycznymi. Oprócz Puław, siedziby posterunków znajdują się w Dęblinie, Rykach, Baranowie, Kurowie, Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym i Opolu Lubelskim.

Uroczystości z okazji Dnia Energetyka połączone z jubileuszem ZE odbędą się jutro w siedzibie firmy przy ul. Sieroszewskiego.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!