czwartek, 25 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Pięćdziesiąt lat pod napięciem

Dodano: 6 września 2001, 18:48

Jutro puławscy energetycy będą obchodzić branżowe święto połączone z okrągłym jubileuszem działalności firmy. Niestety, wyrządzone przez sierpniowe tornado straty , które szacuje się na ok. 500 tys. zł, przyćmiły nieco uroczystości.

Początki energetyki na obecnym obszarze działania Zakładu Energetycznego Puławy datowane są na pierwsze lata minionego stulecia. Jedno z pierwszych, niewielkich źródeł energii elektrycznej zostało uruchomione w Zakładzie Leczniczym w Nałęczowie. Wytwarzana tam energia służyła przede wszystkim do oświetlania parku zdrojowego, ulic oraz na użytek kilku pensjonatów.

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu, na bazie biura obwodowego IV podokręgu w Puławach utworzono Rejon Energetyczny z posterunkami energetycznymi w Opolu Lubelskim, Nałęczowie, Kurowie, Dęblinie, Garwolinie i Sobolewie.

Po przeszło półwieczu działalności dziś zakład może się pochwalić wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi. Jednym z nich jest w pełni zautomatyzowana praca stacji redukcyjnych 110/15 kV.

- Wdrażamy ponadto nowe rozwiązania techniczne w zakresie cyfrowych zabezpieczeń średnich napięć oraz sterowania pracą odłączników w terenie. Doskonalimy także wykonywanie prac pod napięciem - powiedział Andrzej Ścibior, dyrektor Zakładu Energetycznego w Puławach.

Z okazji Dnia Energetyka i 50-lecia działalności zakładu, prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wyróżnił Srebrnymi Krzyżami Zasługi Józefa Sobicha ze Starej Wsi oraz Tadeusza Zgierskiego z Puław. Ponadto zarząd spółki uhonorował pięć osób branżowym odznaczeniem ''Zasłużony pracownik ''Lubzel SA''.

Kolejnych 29 pracowników zostanie wyróżnionych dyplomami uznania, listami gratulacyjnymi, a ich zdjęcia będą umieszczone w pamiątkowym albumie zakładu.
Obecnie Zakład Energetyczny obejmuje swym działaniem obszar o łącznej powierzchni 1834 km kw. Obsługuje około 85 tysięcy odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i zakłady przemysłowe, usługowe oraz lokale niemieszkalne. Energia elektryczna dociera w ten sposób do 225 tysięcy osób.

Zakład dysponuje w terenie ośmioma posterunkami energetycznymi. Oprócz Puław, siedziby posterunków znajdują się w Dęblinie, Rykach, Baranowie, Kurowie, Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym i Opolu Lubelskim.

Uroczystości z okazji Dnia Energetyka połączone z jubileuszem ZE odbędą się jutro w siedzibie firmy przy ul. Sieroszewskiego.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24