środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zbigniew Turski z Husinki za pieniądze z Unii chce wybudować stajnię. - Za dużo tych formalności, dr
Zbigniew Turski z Husinki za pieniądze z Unii chce wybudować stajnię. - Za dużo tych formalności, dr

Nie zboża, ziemniaki, kukurydza a wierzby energetyczne. Oprócz tradycyjnego drobiu, strusie. Dość żywca wieprzowego i wołowego - zadecydowała Bruksela. Produkty z polskiej wsi są za mało urozmaicone, trzeba to zmienić. Unia daje pieniądze, ale mało kto z nich korzysta.

Tadeusz Pietruczuk ze wsi Meszki w powiecie łosickim rozpoczął budowę pieczarkarni. W grudniu obiekt będzie gotowy. Jak Komisja Europejska zatwierdzi rozliczenie inwestycji, rolnik otrzyma zwrot prawie połowy kosztów. Zaciągnął kredyt. Inwestycja pochłonie w sumie 120 tysięcy złotych. - Jest szansa, że dostanę pieniądze, ale pewności nie ma. Zatwierdzenie dokumentacji to połowa sukcesu. Terminy gonią, wszystko musi być zgodne z harmonogramem - mówi mężczyzna.
Jego wniosek do SAPARD jest pierwszym z powiatu łosickiego. Kolejny stoi pod znakiem zapytania. - Obsługujemy sześć gmin, a to dopiero drugi projekt. Spełnienie wszystkich wymogów jest bardzo trudne. Nawet taki szczegół jak liczba okien może zniweczyć plan. Nie każdy budynek nadaje się do rozbudowy. Wystarczy, że podwórko jest za małe na szambo i płytę gnojową, i nic z tego. Planuje się według szablonu - mówi Marian Rzedzicki z Powiatowego Zespołu Doradców Rolnych w Łosicach. Bariera administracyjna na starcie odstrasza rolników.
Schemat 2.3 SAPARD ma wspomóc urozmaicenie produkcji rolnej. Pieczarkarnie, strusie fermy, uprawa wierzby, z której powstaje ekologiczne paliwo, to alternatywne, lecz mało w Polsce upowszechnione źródła dochodów. O dofinansowanie w ramach tego projektu ubiega się hodowca koni zimnokrwistych z powiatu bialskiego. Do rozwinięcia działalności niezbędna mu jest nowoczesna, duża stajnia. Rolnik liczy na pomoc w granicach limitu, czyli w kwocie około 50 tysięcy złotych. - Biznesplan liczy czterdzieści cztery strony, do tego szesnastostronicowy wniosek. Ale tego typu działalność kwalifikuje się - twierdzi Bożena Michalczuk z oddziału WODR w Grabanowie.
Producentów mleka objął jeszcze poprzedni schemat SAPARD. Z powiatu łukowskiego trafiły do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwa wnioski o środki na remont linii technologicznej w mleczarniach. Powiat radzyński przoduje pod względem liczby projektów. Zgłoszono już trzy wnioski. Konsultanci ds. programu zapewniają, że będzie funkcjonował do momentu wyczerpania limitów. Obliczono, że pieniędzy wystarczy na dwa indywidualne wnioski z każdej gminy. Samorządy wykorzystały swoją pulę w stu procentach. Rolnicy są ostrożni. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!