sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Pieniądze dostaną tylko uczciwi, dla oszustów ich nie będzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 czerwca 2003, 16:55
Autor: Beata Malczuk

Tylko dwie wsie w całym województwie uczestniczą w pilotażowym programie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przygotowującym rolników do korzystania z unijnych dopłat. Jedną z nich jest miejscowość Strzelce w powiecie chełmskim, a drugą podbialski Sitnik.

- Mieszkańcy Sitnika mają podzielone zdania na ten temat. Są tacy, co mówią, że tych pieniędzy w ogóle nie będzie. Dużo jest niepewności. Uważam, że gdyby były dopłaty, to każdy rolnik by skorzystał. Na wsi panuje bieda - twierdził Bogdan Liniewicz, sołtys.
- Trzeba się przyłożyć, żeby to wypełnić - z takim nastawieniem zabierali się do swoich wniosków mieszkańcy.
- W moim przypadku to nie będą duże pieniądze, ale jestem tutaj, bo chcę się dowiedzieć, jak się o nie starać - uzasadniał młody rolnik Adam Sęczyk.
Część praktyczną poprzedził obszerny wykład na temat dopłat. Rolnicy dowiedzieli się z niego, że to, co podadzą we wnioskach, będzie kontrolowane, a za podanie nieprawdy czekają ich sankcje.
W Unii tolerancja błędu wynosi 3 proc. Jeżeli ktoś podaje mniej hektarów, niż w rzeczywistości, za tyle mu płacą. Ale jeżeli wpisuje większą powierzchnię, a różnica wynosi 20 procent i więcej to nic nie dostanie. Za nieprawidłowości w przedziale od 3 do 20 procent kwota dopłaty jest zmniejszana.
- To jest kapitalizm. Unia jest dokładna i wymagająca. Powierzchnie działek rolnych (tych, na których znajdują się uprawy) trzeba samemu wymierzyć. Mapy z działkami ewidencyjnymi znajdują się w starostwach. Dobrze wypełnione wnioski dadzą pewność, że popłyną pieniądze. A popłyną tylko na bankowe konta. Do ręki nikt ich nie dostanie - wyjaśniali zebranym pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do czego Unia nie dopłaci

Grunty zalesione, pokryte krzewami, zabudowane, pod stawami, rzekami, rowy, nieużytki są wyłączone z dopłat. Pozostały obszar będzie dotowany, o ile znajduje się w dobrej kulturze rolnej. Pojęcie dobrej kultury rolnej będzie dopiero sprecyzowane. Do 15 maja przyszłego roku rolnicy ubiegający się o dopłaty do powierzchni produkcji powinni złożyć dwa wnioski: jednorazowy o wpisanie gospodarstwa do rejestru, drugi o dopłaty. Trzeba go będzie wypełniać co roku. Jeżeli wniosek nie wpłynie w ciągu 25 dni po 15 maja, rolnik dopłaty nie otrzyma. •

Łukasz Osik rzecznik lubelskiego oddziału ARiMR


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!