niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Pierwsza firma w bialskiej podstrefie. Eksportują produkty do 25 krajów

Dodano: 3 stycznia 2018, 13:57
Autor: Ewelina Burda

W bialskiej podstrefie Edwood chce zbudować zakład produkcji półfabrykatów oraz komponentów meblowych z litego drewna
W bialskiej podstrefie Edwood chce zbudować zakład produkcji półfabrykatów oraz komponentów meblowych z litego drewna

To bialski Edwood, producent komponentów meblowych, jako pierwszy zainwestuje w podstrefie ekonomicznej na lotnisku w Białej Podlaskiej. Firma wygrała przetarg na zakup trzech działek o powierzchni 3,4 hektara

Przetarg odbył się 21 grudnia, ale miasto dopiero teraz ujawniło wynik. Cena wywoławcza gruntu w podstrefie wynosiła 1,8 mln zł. Edwood zamierza zbudować tu nowy zakład produkcji półfabrykatów oraz komponentów meblowych wykonanych z litego drewna.

– Zakład będzie wyposażony w innowacyjne maszyny i urządzenia, co zwiększy wydajność i konkurencyjność produkcji. Firma od lat specjalizuje się w przetwórstwie drewna liściastego, głównie dębowego. Jest wiodącym europejskim producentem szeroko pojętych klejonek z drewna litego, blatów kuchennych, stopnic schodowych, blatów meblowych – mówi Radosław Plandowski, rzecznik Urzędu Miasta. Produkty Edwoodu są eksportowane do 25 krajów. Firma zatrudnia ok. 340 osób.

Pierwszy etap inwestycji ma ruszyć wiosną tego roku. – Uzyskanie zezwolenia na działalność w strefie trwało kilka miesięcy, włączając w to wszystkie procedury administracyjne, jak również opracowanie dokumentacji aplikacyjnej i biznesplanu – mówi Plandowski.

Przypomnijmy, że bialska podstrefa jest częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To 94 hektary, z czego 69 należy do miasta, a 24 to własność Agencji Mienia Wojskowego. – Pozytywnie oceniam poziom obsługi w Urzędzie Miasta oraz w biurze strefy w Sopocie. To bardzo ważne, że mogliśmy liczyć na merytoryczne wsparcie, świetnie przygotowanych do swojej pracy specjalistów. Dzięki temu wszystko przebiegło sprawnie – podkreśla Daniel Tomaszuk, właściciel Edwoodu.

Inwestorzy, którzy rozwiną swoją działalność na tym terenie, mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego – nawet do 70 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji lub dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników.

– Cieszę się, że pierwszym inwestorem będzie lokalna firma. Zabiegaliśmy o utworzenie Strefy nie tylko po to, żeby przyciągnąć do Białej Podlaskiej inwestorów z zewnątrz. Równie ważne jest wsparcie i poszerzenie działalności naszych lokalnych firm, które dzięki ulgom podatkowym będą rozwijały produkcję w naszym mieście – zaznacza prezydent Dariusz Stefaniuk.

Dodaje, że utworzenie podstrefy na terenie lotniska zwiększyło zainteresowanie inwestowaniem w mieście. – W ciągu minionego roku ratusz zorganizował kilkadziesiąt spotkań, prezentacji i telekonferencji z inwestorami zagranicznymi i krajowymi – podkreśla z kolei Adam Chodziński zastępca prezydenta. – Mamy już plany na zagospodarowanie całej strefy oraz lotniska. Już niebawem będziemy ogłaszać kolejne przetargi.

Na razie miasto nie przystąpiło do uzbrajania tego terenu. Wyczyszczono go tylko z drzew-samosiejek.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska Edwood
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 stycznia 2018 o 07:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To było do przewidzenia, chory układ generuje chore rozwiązania.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 23:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KRS: 0000708743 ??? no to ładnie to wszystko wygląda.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozumiem, że chodzi o spółkę KRS: 0000708743, zarejestrowaną 11 grudnia 2017, kapitał zakładowy 100.000 złotych... BRAVO, BRAVISSIMO!
Rozwiń
Wolność
Wolność (3 stycznia 2018 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" Uzyskanie zezwolenia na działalność w strefie trwało kilka miesięcy, włączając w to wszystkie procedury administracyjne, jak również opracowanie dokumentacji aplikacyjnej i biznesplanu – mówi Plandowski." I to jest najlepsze podumowanie. Nie ważne kto rządzi w Polsce, PiS, PO, SLD i tak panuje zamordyzm i biurokracja, a na wszystko potrzeba kilka miesięcy ....
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ktoś wie, jaka firma wycinała las na podstrefę ?.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!