czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Pijani na dwóch kółkach

Dodano: 4 kwietnia 2002, 15:40
Autor: Beata Malczuk

Statystyki policyjne biją na alarm. Do wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów, także nietrzeźwych, dochodzi najczęściej z ich winy i to prawie codziennie. Strach pomyśleć, co przyniosą kolejne miesiące.

Wiosna, dzieci, rowery, to zwykle oznacza nasilenie wypadków i kolizji drogowych. Jeżeli dodać do tego lekkomyślność dorosłych pod wpływem alkoholu, tragedii tylko patrzeć. — Od lutego znacznie wzrosła liczba zatrzymań pijanych kierowców różnych pojazdów. Zimą z uwagi na złe warunki pogodowe rowerzystów było mniej. Teraz ich przybywa, oprócz całorocznych pojawiają się sezonowi miłośnicy dwóch kółek - mówi nadkomisarz Mirosław Piecak, rzecznik KPP w Radzyniu Podlaskim. W ciągu pierwszego kwartału policjanci wyłapali w tym powiecie aż 208 nietrzeźwych użytkowników dróg. I to tylko podczas rutynowych kontroli. Wszelkie akcje nagłaśniane przez media odstraszają potencjalnych przestępców drogowych. - Konsekwentnie tropimy nadużywających. Są ogromnym zagrożeniem, nie wyłączając rowerzystów - podkreśla nadkomisarz.
Świąteczna interwencja funkcjonariuszy z Parczewa poskutkowała ujęciem dwóch zawianych rowerzystów. - Właściciel posesji zawiadomił nas, że zawitali do niego nietrzeźwi mężczyźni. Badanie przy użyciu alkometru wykazało u obydwu po około dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu - informuje nadkomisarz Marek Kobylewski z KPP w Parczewie.
Bialska drogówka też ma ostatnio sporo kłopotów z pijanymi rowerzystami. Tylko w ciągu czterech dni wpadło ich ośmiu w ręce stróżów prawa. - Nieznacznie wzrosła liczba tej kategorii przestępstw, ale sporo jest wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów. Przy zderzeniu z samochodem ich szanse są znikome, zwykle odnoszą ciężkie obrażenia - zauważa Zbigniew Lisiecki, rzecznik KMP w Białej Podlaskiej. Do potrąceń cyklistów doszło niedawno na przykład w Berezie i Międzyrzecu Podlaskim.
Rowerzyści nie są bezpieczni na prostej drodze, a tym bardziej na skrzyżowaniu. Nieudzielanie bądź wymuszanie pierwszeństwa przejazdu źle się dla nich kończy. Są szczególnie narażeni na wszelkie urazy. - Niestety, wcale nierzadko kierujący pojazdami traktują cyklistów jako drugą kategorię użytkowników dróg. Tymczasem oni są równoprawnymi uczestnikami ruchu, a nawet mają pewne przywileje. Należy im się szczególna uwaga ze strony pozostałych kierowców - twierdzi Stanisław Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej.
Zapewnia, że bezpieczeństwo ruchu drogowego jest aspektem akcentowanym zarówno w procesie nauczania jak i systemie egzaminowania przyszłych kierowców.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24