wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Piwo w miejskim lokalu. Radny PiS łamie prawo?

Dodano: 9 czerwca 2015, 19:40
Autor: Ewelina Burda

Czy radny Wojciech Romaniuk straci swój mandat? Obecnie sprawą zajmuje się wojewoda lubelski. Fot. Michał Laudy<br />
Czy radny Wojciech Romaniuk straci swój mandat? Obecnie sprawą zajmuje się wojewoda lubelski. Fot. Michał Laudy

Mandat radnego Wojciecha Romaniuka (PiS) z Białej Podlaskiej powinien zostać wygaszony – uważa były radny Andrzej Nitychoruk (też z PiS). Powód? Romaniuk prowadzi "działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego". Zdaniem Nitychoruka, to złamanie przepisów ustawy o samorządzie gminnym

Andrzej Nitychoruk powiadomił już o tym radę miasta i wojewodę lubelskiego. – Pan Romaniuk wynajmuje przy placu Wolności w Białej Podlaskiej lokale zarządzane przez miejską spółkę, Zakład Gospodarki Lokalowej. Prowadzi tu piwiarnię. Oprócz tego przy lokalu wynajmuje też powierzchnię na ogródek – wylicza Nitychoruk, który w ubiegłorocznych wyborach starał się o miejsce w radzie, ale zabrakło mu głosów. I gdyby zapadła decyzja o wygaśnięciu mandatu dla Romaniuka, to właśnie Nitychoruk wskoczyłby na jego miejsce.

– To prawda, ale czy w związku z tym nie mam prawa, aby zwrócić uwagę, że dochodzi do łamania przepisów – pyta retorycznie były radny.

Tymczasem Wojciech Romaniuk przyznaje, że działalność gospodarczą prowadzi już od dawna. – To nie jest tak, że zostałem radnym (w listopadzie 2014 r. – przyp. red.) i rozpocząłem działalność – tłumaczy. – Działam na takich samym zasadach, jak inni przedsiębiorcy w tym miejscu. Z mojej działalności miasto czerpie dochód – dodaje Romaniuk, który w latach 2005–2007 był posłem z Samoobrony.

Stawki za wynajem nie są niskie. Radny płaci miesięcznie 10 tys. zł za wynajem lokalu i 6,5 tys. zł za ogródek. –Więcej niż w roku ubiegłym – podkreśla.

Radny powołuje się na orzecznictwo sądowe w podobnych sprawach. – Nie można literalnie patrzeć na ustawę. Warto zapoznać się z wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z nich, że intencją ustawodawcy było to, by radny nie wykorzystywał swojej funkcji w sposób uprzywilejowany. Jeżeli działalność prowadzi na takich samych zasadach jak inni, to ustawodawca nie widzi przeciwwskazań – przekonuje Wojciech Romaniuk.

Sprawa jest jednak w toku, bo rada miasta czeka na odpowiedź od wojewody lubelskiego. – Decyzję pozostawiamy instancji wyższej – wojewodzie. Jeżeli nakaże nam odwołanie, rada się do tego ustosunkuje – zapowiada przewodniczący bialskiej rady Dariusz Litwniuk (PiS). – Pan Romaniuk już w kwietniu zgłosił się z zapytaniem do biura rady, czy prowadzona przez niego działalność nie będzie sprzeczna z pełnieniem funkcji radnego – podkreśla przewodniczący. – Radcy prawni z urzędu miasta stwierdzili wówczas, że może prowadzić działalność w budynku komunalnym, problemem mógł być ogródek – dodaje Litwiniuk.

Jego zdaniem, radny nie łamie prawa. – Pan Romaniuk nie ma przywilejów z tego tytułu, że jest radnym. Nie płaci mniej niż pozostali najemcy. Nie możemy bezpodstawnie wygaszać mandatu. Zostawiamy decyzję wojewodzie – powtarza przewodniczący.

Rzecznik wojewody lubelskiego Marcin Bielesz potwierdza, że sprawa jest w toku. – Trwa postępowanie. Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej o stosowne dokumenty dotyczące działalności, którą prowadzi radny – informuje Bielesz. Na oficjalne stanowisko wojewody trzeba będzie poczekać, co najmniej do końca czerwca.

Co mówi ustawa?

Przepisy ustawy o samorządzie gminnym z 1990 r. mówią, że „radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”.

Poza tym, „jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania.

Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego”.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 czerwca 2015 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dostrzegam ,że PIS-owski beton zaczyna się rozsadzać od środka!!!Nie dość,że zamknęli się wręcz hermetycznie przed napływem lepszych to teraz w najmniej odpowiednim momencie atakują samych siebie.Jeżeli Stefaniuk mam adwokacką spółkę Biereckiego/króla SKOK-ów/ z Gdańska,której płaci sowite wynagrodzenia za usługi prawnicze ,to nie wiedział wcześniej ,że jego kolega partyjny postępuje niezgodnie z prawem???Teraz to nie problem z ogródkiem ,bo już kamyczek do niego został wrzucony,ale problem z przyszłymi i być może dzięki takim podjazdom/wewnętrznym/przegranymi wyborami.Oj to chyba nie jest partia wodzowska???!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!