czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

PKD, nie wszędzie za darmo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2004, 21:50

Przedsiębiorcy starający się w ustawowym terminie uzupełnić wpis do działalności gospodarczej o numer Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), zachodzą w głowę jak to jest, że w jednej gminie jest on płatny, w innej nie. Urzędnicy tłumaczą, że ustawodawca pozostawił tę decyzję radnym.

Wpisy w ewidencji należy uzupełnić do końca tego roku. Chociaż informacja jest wciąż nagłaśniana, zainteresowanych w urzędach nie ma za dużo. Jedną z przyczyn jest niezrozumiała procedura pobierania opłat za te czynności.
- Wstrzymałem się z uzupełnieniem dokumentów o numer PKD, gdy dowiedziałem się, że muszę zapłacić 50 złotych - informuje pan Mieczysław, biznesmen z Białej Podlaskiej. - Nie spodobało mi się to, że muszę płacić za coś, co zostało mi narzucone. Tym bardziej że w innych urzędach takich opłat nie ma. Nie rozumiem skąd te różnice.
Urzędniczka w UG w Łomazach przyznała, że PKD wydaje za darmo. - Pieniądze pobieramy jedynie, gdy ktoś dokonuje zmian w dotychczasowych zapisach - przyznaje Elżbieta Sobechowicz. - Uzupełnienia dokumentacji o PKD jest bezpłatne. Tak nas instruowano na kursach w Lublinie.
Za PKD nie płacą też przedsiębiorcy zarejestrowani w gminie Jabłoń. Pięćdziesiąt złotych pobiera się jedynie od tych, którzy dokonują zmian w dokumentach. - Takie rozwiązanie ustaliła Rada Gminy, na co zezwalają zapisy w ustawie - mówi Anna Żelazowska. - Ponieważ pieniądze te zasilają kasę gminną, ostateczną decyzję pozostawiono tu radnym.
Zdaniem Żelazowskiej nie mogą oni podnieść zapisanych w ustawie stawek, ale mogą je obniżyć, lub znieść. - Taką możliwość mają rady do końca roku, dlatego w niektórych urzędach do stycznia za PKD się nie płaci, a potem trzeba wnieść opłatę w wysokości 50 złotych - wyjaśnia pani Anna.
Pozostawienie takiej furtki przez ustawodawcę irytuje niektórych urzędników. Muszą oni wysłuchiwać niezadowolonych przedsiębiorców i tłumaczyć czemu pobierają opłaty, gdy inni tego nie robią. - To wina ustawodawcy. Gdyby były jasne reguły nie mielibyśmy roszczeniowych klientów, którzy zarzucają nam zdzierstwo, bo gdzie indziej się nie płaci - mówi Elżbieta Łobejko, inspektor Wydziału Inwestycji w łukowskim UM. - U nas się płaci zgodnie z zapisem w ustawie: 50 złotych za uzupełnienie o PKD, 100 za wpis do ewidencji. Wszelkie odstępstwa, to wewnętrzne decyzje samorządów.

PKD do końca roku


Ustawa o obowiązkowym wpisie w ewidencji działalności gospodarczej numerów PKD weszła w życie w styczniu tego roku. Osoby prowadzące własne firmy zobligowane zostały do uzupełnienia wpisu przed końcem roku. Pobieranie opłat za dokonanie tych czynności w podanym terminie ustawa pozostawiła do decyzji samorządów. Po Nowym Roku opłaty będą obowiązkowe we wszystkich urzędach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!