środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Płacę agencji haracz za eksportowaną do Korei mąkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2009, 20:10

Podlaski "Młyn-Elewator Łuków” eksportuje do Korei 1300 ton mąki miesięcznie. Jeśli jednak towaru nie wyśle, lub zrobi to za późno musi płacić wysokie kary. Według właściciela firmy to rozbój w biały dzień na polskich przedsiębiorcach.

– Za pozwolenie na eksport płacimy bardzo wysoką kaucję. Te pieniądze przepadają, jeśli się nie wywiezie towaru w ciągu 60 dni. Ale przecież z odbiorcami z odległych krajów zdarzają się nieprzewidziane problemy i transport się opóźnia nie z naszej winy – zauważa rozżalony Tomasz Iwanowski.

Firma Iwanowskiego eksportuje już prawie 1300 ton mąki miesięcznie. Tym samym rozwiązuje problem nadwyżek zboża w naszym kraju. Jednocześnie łukowski przedsiębiorca ma poczucie krzywdy. Niedawno Agencja Rynku Rolnego nie zwróciła mu 8640 zł kaucji, bo strona koreańska wstrzymała odbiór zamówienia z powodu strajku w Korei.

– Przesłane przez koreańskiego kontrahenta pismo, opisujące sytuację na rynku koreańskim (kryzys finansowy i gospodarczy), uznaliśmy za niewystarczający dowód na potwierdzenie zaistnienia siły wyższej w rozumieniu, jakie nadaje się temu pojęciu w europejskim prawodawstwie rolnym – wyjaśnia Iwona Ciechan, rzecznik ARR w Warszawie.

Zaznacza jednak, że ARR wystąpiła z zapytaniem do Komisji Europejskiej o możliwość uznania tych okoliczności za przypadek siły wyższej. – Po uzyskaniu odpowiedzi z KE, agencja wyda stosowną decyzję w tej sprawie – obiecuje rzecznik.

Iwanowskiemu dają w kość nie tylko nieżyciowe przepisy, ale też zasady na jakich działa ARR. Na przykład to, że agencja nie przyjmuje zleceń pocztą elektroniczną, tylko faksem lub listownie.

– Wszelkie formalności zabierają nam nawet 80 proc. czasu. Powinienem zająć się produkcją i eksportem, a nie pilnować papierów i terminów w ARR i trząść się ze strachu, czy nie przekroczę czasu pozwolenia o godzinę, lub nie wywiozę 1 kg mąki za dużo. A zabieranie kaucji, to bandycki napad na przedsiębiorcę – mówi Iwanowski.

Firma Iwanowskiego daje pracę ponad 100 osobom, które pracują przy skupie zboża i przemiale mąki oraz eksporcie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!