piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Plakaty to przeżytek

Autor: Beata Malczuk

Im więcej osób aspiruje do samorządowych stanowisk, tym więcej wysiłku wkładają ich komitety w organizację kampanii wyborczych. Przy silnej konkurencji, kandydaci rywalizują nie tylko programami, ale także pomysłami, które mają zwrócić na siebie uwagę wyborców.

W ostatnim tygodniu przed głosowaniem wojna plakatowa osiąga apogeum. Intensywne zrywanie i naklejanie plakatów odbywa się już nie tylko nocami, ale i za dnia. - To żywioł, trudno nad nim zapanować. Po dwudziestym siódmym października komitety będą miały trzydzieści dni na posprzątanie, będziemy rozliczać odpowiedzialnych i w razie oporów karać mandatami - mówi Artur Żukowski, komendant Straży Miejskiej w Białej Podlaskiej.
Rozwieszone nad ulicami banery i w różnych miejscach plakaty z podobiznami kandydatów to już przeżytek, stwierdziły niektóre komitety wyborcze. Sięgają po inne formy. Pojawiły się komiksy, kolorowe gazetki, strony internetowe. - Nie prowadzimy kampanii negatywnej, skupiamy się na programie, pokazujemy zalety naszych pretendentów - zapewniają kandydaci. Przestudiowanie treści kampanijnych wydawnictw może jednak doprowadzić do innych wniosków.
Usuwanie plakatów konkurencji jest powszechnym zachowaniem. - Pilnujemy, aby nikt nie podpinał się na paletach, które rozstawiliśmy po mieście. Jeżeli nie ma zgody na zbiorowe wywieszanie, zdejmujemy nie nasze materiały - wyjaśnia Zbigniew Czemera, członek jednego z bialskich komitetów.
Podwórkowa kapela przygrywała kandydatowi na prezydenta Białej Podlaskiej, kiedy osobiście agitował mieszkańców w czasie weekendu na ulicach. Zabytkowy wóz strażacki z okazałym transparentem przemierza najważniejsze arterie miasta.
- O ile wszystko odbywa się z poszanowaniem zasad życia społecznego, nie dezorganizuje nikomu pracy, jest dopuszczalne - zapewnia Zenon Jędrysek, specjalista z bialskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Anonimowe wierszyki przedstawiające w krzywym zwierciadle rzeczywistość nadbużańskiej osady czytają mieszkańcy Janowa Podlaskiego. Znaleźć w nich można portrety siedmiu osób kandydujących na urząd wójta.
- W Piszczacu liczbą plakatów góruje jedno ugrupowanie. Poza tym jest spokojnie. Od czasu do czasu odbywają się spotkania z kandydatami, ale mało ludzi na nie chodzi - podsumowuje kampanię sołtys Józef Sierpotowski. Dodaje, że komitety wyborcze nie oszczędzają drzew, umieszczając na nich swoje materiały.•

Przed wielką ciszą

Jak informuje Krajowe Biuro Wyborcze, tylko do północy w piątek można rozwieszać plakaty, ulotki, hasła, i agitować na wszelkie inne sposoby. Cisza wyborcza potrwa do godziny 20 w niedzielę. W trakcie kampanii nie wolno zrywać i niszczyć innych materiałów. Plakatów nie należy umieszczać w szkołach. W innych miejscach, oprócz instytucji państwowych, tylko za zgodą właściciela obiektu. Przy drogach i skrzyżowaniach nie mogą ograniczać kierowcom widoczności. Festyny połączone z wyszynkiem po cenach niższych niż koszty zakupu są wykluczone. Również atrakcje typu loteria fantowa z kosztownymi nagrodami. Rozdawanie gadżetów nie jest zakazane. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!