wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Po tragicznym pożarze mieszkańcy lokali komunalnych zaczynają się bać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2012, 19:31

W mieszkaniu Piotra Sadowskiego, jednego z mieszkańców budynku przy ul. Moniuszki 25
W mieszkaniu Piotra Sadowskiego, jednego z mieszkańców budynku przy ul. Moniuszki 25

W ostatni piątek w nocnym pożarze budynku przy ul. Nowej zginęło osiem osób, w tym trójka małych dzieci. Przyczyną pożaru był prawdopodobnie pozostawiony bez opieki grzejnik lub inny sprzęt elektryczny. Podobną przyczynę eksperci wskazują w innym pożarze, który wybuchł w listopadzie przy ul. Moniuszki. Ale mieszkańcy miasta wolą dmuchać na zimne.

Już w poniedziałek strażacy zostali wezwani do budynku Zakładu Gospodarki Lokalowej przy ul. Prostej 23. W jednym z mieszkań stwierdzono duże zadymienie. – Był tam tlenek węgla. Nakazaliśmy więc wygaszenie pieca. Zabroniliśmy mieszkańcom użytkowania go oraz poleciliśmy ZGL sprawdzenie kominów i wentylacji – mówi kpt. Roman Smarzewski z Komendy Miejskiej PSP.

Na problemy z piecami i z kominem narzekają także mieszkańcy budynku ZGL przy ul. Moniuszki 25.

Eugenia Suproniuk twierdzi, że piec w jej mieszkaniu jest wadliwy. – Szybko się rozpala, ale też za szybko się wychładza. Rano jest już kompletnie zimny. W przewodach kominowych chyba nie ma ciągu. Raz wypadł popiół na całe mieszkanie. Dobrze, że nie było żaru, bo pożar byłby ogromny – martwi się starsza, schorowana kobieta.

Jej sąsiad, Zbigniew Roślik, dodaje: Obawiam się, że kominy nie są odpowiednio izolowane od papy. Na cegłę nie położono wapna lub tynku. Nigdy też nie widziałem kominiarza na dachu naszej kamieniczki – mówi.

Piotr Sadowski i Katarzyna Zagor, inni lokatorzy budynku ZGL, również narzekają na problemy z rozpalaniem w piecach i ich nieszczelnością. – Ciągle jest zimno w naszych mieszkaniach – mówi pani Katarzyna.

Prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej wie o obecności tlenku węgla w budynku przy ul Prostej 23.

– Przyczyną były złogi sadzy i elementów ceramicznych w tzw "leżaku” . We wtorek je usunięto, a piece i przewody nadają się do normalnej eksploatacji. W przypadku budynku przy ul Moniuszki 25, nie mieliśmy zgłoszeń o problemach z drożnością kominów. Ale zleciliśmy ich pilne sprawdzenie. Okresowa kontrola nie wykazała niedrożności w kominanch w żadnym z tych dwóch budynków – mówi Mieczysław Ruta.

Pierwsze pogrzeby ofiar pożaru

W czwartek w Białej Podlaskiej odbędą się dwa pogrzeby ofiar tragicznego pożaru na ul. Nowej. – O godz. 10 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Brzeskiej ropocznie się msza św. za śp. Pana Nowosielskiego, a o godz. 12 msza za śp. Panią Terlikowską – informuje Łukasz Hodun, rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!