czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

PO władzę dla władzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 stycznia 2008, 15:16

Platforma Obywatelska chce rządzić. W powiecie bialskim planuje wejść w koalicję z PSL i żąda stanowisk

przewodniczącego rady i wicestarosty. - Nie za dużo? Radnych PO jest ledwie czterech - dziwi się opozycja.

Bialscy posłowie Stanisław Żmijan (PO) i Franciszek Jerzy Stefaniuk (PSL) mają dogadać się w sprawie koalicji jeszcze w styczniu.

- To kupczenie stanowiskami! - oskarża Ryszard Boś z opozycyjnego klubu PiS. - A przy okazji PRL bis, gdyż PSL trzyma z SLD. Czy zatem ludowcy dadzą Platformie żądane stanowisko wicestarosty, które teraz obsadza Sojusz? Co na takie handlowanie posadami powiedzą wyborcy?

Ludowcy w sprawie nowej koalicji też nie mówią jednym głosem. - Platforma chce zarówno funkcji przewodniczącego rady, jak i stanowiska wicestarosty. To za dużo, gdy się ma tylko cztery mandaty w 23-osobowej radzie - dziwi się peeselowiec.
Poseł PO Stanisław Żmijan nie ukrywa: Istotnie, zależy nam na tych stanowiskach. Jeśli koledzy z PSL uważają, że to za dużo, to niech oddadzą nam stołek starosty. Przecież w centrali i w województwie mamy prawie pół na pół z PSL. Ale nie stawiam żądań na ostrzu noża.

Franciszek Jerzy Stefaniuk, poseł PSL, unika konkretów: Jest wola obu stron, aby zawrzeć koalicję. Sprawa rozstrzygnie się w najbliższym czasie.

Przemysław Litwiniuk, przewodniczący Rady Powiatu, nie śpieszy się z oddaniem swego stanowiska. Przyznaje, że od kiedy został szefem Gabinetu Politycznego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ma mniej czasu na pracę samorządową.

Zauważa jednak, że minister Marek Sawicki nie zabrania mu pełnić obowiązków także szefa rady.

- Klub radnych PSL jest otwarty na koalicję z PO. Ale szczegóły muszą uzgodnić posłowie Stefaniuk i Żmijan - zastrzega Litwiniuk.

Lada dzień może też dojść do wymiany na stanowisku kierownika bialskiej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Odejdzie stamtąd Robert Gmitruczuk, były kandydat PiS na posła. Do objęcia tego stanowiska przygotowuje się Adam Wilczewski (PO), pracownik naukowy AWF, kiedyś wicewojewoda lubelski, do niedawna zastępca bialskiego prezydenta.

Kiedy to nastąpi? - Przyzwyczajony jestem do czekania miesiącami na nominację. Tak było kiedyś w Białej Podlaskiej, tak było w Lublinie - mówi Wilczewski. Nie jest pewny swego, bo pojawiła się kuluarowa pogłoska, że poseł Tadeusz Sławecki (PSL) zabiega o to stanowisko dla ludowca. Sławecki zaprzecza.

PO CO KOALICJA PSL–PO

Zbigniew Kot
szef klubu radnych Porozumienia Samorządowego (związanego z PO)

W nowej koalicji chcielibyśmy skuteczniej pozyskiwać pieniądze na inwestycje drogowe. Brakuje nam jasnego ustalenia najważniejszych zadań inwestycyjnych i drogowych, które gwarantowałyby rozwój całego powiatu, a nie pojedynczych gmin. Chcemy też przeobrażać szkoły powiatowe, by wychodziły naprzeciw potrzebom rynku pracy i wyprzedzały sytuację demograficzną. •
Not. (pim)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!