piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Podlascy Majkele i Kewinowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2002, 15:10
Autor: Beata Malczuk

Dzisiejsi rodzice, wybierając imię swojemu potomkowi sugerują się nie tylko tradycjami rodzinnymi i narodowymi, ale także oglądanymi w telewizji filmami .

Szymon i Zuzanna, to nie wiedzieć czemu najczęściej wybierane w naszym regionie imiona spośród setek zapisanych w polskich kalendarzach. Nawet regionalnej specyfiki trudno się w tym dopatrzeć.
- Nie ma w tym nic niestosownego. Nosiły je przecież wielkie postacie. Są dość powszechne ostatnio, ale zdarzają się nazwania inne, fikuśne. Chrzciliśmy dziecko o imieniu pochodzenia afrykańskiego, trudno je nawet wymówić. Rodzice tłumaczyli, że tak jest oryginalnie - mówi proboszcz jednej z bialskich parafii. Kiedy maleństwo jest przynoszone do kościoła, ma już imię, jedno lub dwa, potwierdzone urzędowo. Nie da się nic zmienić. Dlatego wcześniej, w trakcie spotkania przygotowującego do rodzicielstwa, przypomina się małżonkom, aby wybierali imiona chrześcijańskie.
- Mamy tylu wspaniałych świętych i błogosławionych, dobrze jest mieć kogoś takiego za patrona i wzór godny naśladowania - kontynuuje duchowny.
Ale życiowe wzorce niektórzy wolą czerpać z ekranowych produkcji. - Nie są to częste przypadki, ale bywają. Zapamiętałam dwa dość szczególne. Paula i Kewin - to imiona pochodzenia obcego. Zasada jest taka, że imiona zaczerpnięte z innego języka spolszczamy. Dlatego nie zapisano tak jak w oryginale - Kevin - informuje Stanisława Jaskólska, kierownik USC w Białej Podlaskiej. W przypadku Michela, jest jeszcze inaczej. Jeżeli ktoś wskazuje to imię, proponuje mu się zamianę na rodzimą wersję Michał. Ale rodzic potrafi się uprzeć, wówczas utrwala się pisownię zgodną z wymową - Majkel. Podobne wątpliwości rozstrzyga Komitet Językoznawstwa w Polskiej Akademii Nauk. Tam mogą się zgłaszać zainteresowani.
- Do tej pory nie wiemy, która wersja jest obowiązująca, Angelika czy Andżelika. Komitet jeszcze nie odpowiedział na nasze pytanie - zaznacza pani kierownik bialskiego USC. Jak podkreśla, większość stanowią jednak imiona tradycyjne. W grudniu było kilku Adamów. Chyba nie tylko ze względu na popularne imieniny i przypadającą w tym dniu Wigilię, ale także na cześć naszego czołowego sportowca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!