niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Podlaski Nikifor. Będzie wystawa obrazów Bazylego Albiczuka, ale bez konserwacji

Dodano: 25 maja 2015, 16:22
Autor: Ewelina Burda

fot.Muzeum Południowego Podlasia
fot.Muzeum Południowego Podlasia

Internetowa zbiórka na konserwację dzieł Bazylego Albiczuka się nie udała, ale Muzeum Południowego Podlasie się nie poddaje.

Bialska placówka posiada największą kolekcję prac artysty samouka, który urodził się i przez całe życie tworzył w Dąbrowicy Małej (pow. bialski). W tym roku mija 20. rocznica jego śmierci. Przy tej okazji muzeum planuje wystawę, na której muzealnicy chcieli zaprezentować „odświeżone” obrazy. W związku z tym, że placówce nie udało się pozyskać środków ministerialnych, uruchomiono zbiórkę na platformie crowdfundingowej "PolakPotrafi”. Jednak aby projekt wypalił, trzeba było do 2 maja zebrać co najmniej 25 tys. zł. Wpłynęło niespełna 4 tys. zł od 42 darczyńców. 

– Tego nie możemy wykorzystać. Bo idea platformy crowfundingowej jest taka, że jeżeli nie uzbiera się wymaganej kwoty, to środki zostają zwrócone ofiarodawcom – tłumaczy dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Małgorzata Nikolska. – Wszystko zależy jednak od dobrej woli darczyńców. Jeżeli nam zaufają  i zechcą wpłacić te środki na konto muzeum, to takie wpłaty przyjmiemy – dodaje Nikolska.

Muzeum nie rezygnuje jednak z wystawy „Nie zapominajmy o ogrodach. Bazyli Albiczuk. Twórczość”, której otwarcie odbędzie się 28 czerwca przy okazji Dni Białej Podlaskiej. – Pokażemy obrazy Albiczuka w takim stanie, jakim są, nie będą po konserwacji – przyznaje szefowa placówki.

Muzealnicy chcieli uzbierać ok. 50 tys zł, aby odrestaurować ok.  50 prac podlaskiego Nikifora, bo tak zwykło się mówić o Albiczuku. – Mamy jednak zobowiązanie od firmy, która miała się tym zająć, że jeden obraz podda konserwacji gratisowo. Również profesor Stanisław Baj ma w tej sprawie porozmawiać z konserwatorką z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mamy takie możliwości na razie – dodaje dyrektor.  – Ponownie będziemy się też starać o środki z ministerstwa kultury. Tym razem tylko na konserwację dzieł malarza – zapowiada Małgorzata Nikolska.

Z wystawą miała się wiązać publikacja katalogu. – Nie jesteśmy w stanie sami tego sfinansować, bo szacujemy, że to koszt ok. 25 tys. zł. Wystąpiłam w tej sprawie o pomoc do miasta – przyznaje szefowa muzeum. Jej zdaniem, wydawnictwo nie byłoby typowo „muzealne”. Album mógłby służyć jako cenna pamiątka.

Wkrótce ma się okazać czy urząd miasta podejmie się sfinansowania katalogu z dziełami Bazylego Albiczuka.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 maja 2015 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Muzeum w tym roku dowiedziało się o rocznicy ?. Smutne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!