poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Podmiejska rudera podzieliła wieś

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 maja 2009, 08:55

Część mieszkańców Czosnówki nie chce, by gmina sprzedawała starą szkołę. Wójt: To rudera, grozi zawaleniem.

- Czujemy się ograbiani przez gminę. Przecież kiedyś cała wieś składała się na dobudówkę przy szkole. Były tam organizowane czyny społeczne. To jest nasz budynek, a wójt chce go sprzedać. Tu powinna wrócić szkoła - uważa Stanisław Kaczmarek, mieszkaniec Czosnówki.

- Nasza podmiejska wieś ciągle się rozrasta. Przybywa mieszkańców - dodaje pan Stanisław, który uważa, że wójt jest uprzedzony do jego miejscowości. - Najpierw zlikwidował szkołę. Później nie wspierał stowarzyszenia społeczno-oświatowego, które miało zająć się tworzeniem społecznej szkółki.

Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska, dziwi się, że mieszkańcy Czosnówki mają pretensje o przygotowywaną sprzedaż starego drewnianego budynku po szkole podstawowej.

- Planowaliśmy przeprowadzenie tam remontu i zorganizowanie domu kultury. Nie poradziło sobie z tym miejscowe stowarzyszenie. Teraz ta rudera zagraża bezpieczeństwu ludzi, bo zapada się już sufit. Jeśli ktoś mówi o powrocie tam szkoły, nie wie, w jak rozpaczliwym stanie jest ten budynek - mówi wójt, który dodaje, że nie ma sensu bawić się w sentymenty.

Decyzja zapadła, gmina postanowiła wycenić i sprzedać budynek do rozbiórki.
Tymczasem są zwolennicy decyzji wójta. Pani Maria twierdzi, że przedwojenny drewniany budynek nie nadaje się na szkołę.

- Skoro jednak nasza wieś się rozrasta i powstają nowe uliczki, to gmina powinna lepiej zadbać choćby o kulturę. Przecież w kraju są znaczące fundusze na biblioteki wiejskie i ośrodki kultury. Przybywa w Czosnówce dzieci, które nie mają sensownej rozrywki - uważa pani Maria.

- Jeszcze pomieszczenie nie jest odebrane, ale planujemy tam przeprowadzanie wakacyjnej akcji dla dzieci - mówi Bożenna Pawlina-Maksymiuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, która tłumaczy, że w murowanym budynku należącym do firmy komunalnej powstała świetlica wiejska.

- Są tam sanitariaty i woda. Jeśli wieś chciałaby mieć całoroczną placówkę kulturalną, to może napisać projekt i złożyć wniosek o dofinansowanie - proponuje dyrektor.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!