czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Podstępne dobrodziejstwo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2002, 17:24
Autor: Beata Malczuk

Wyjeżdżasz często za granicę i celnicy zastemplowali ci cały paszport. Aby uniknąć stania w kolejce z wnioskiem wysyłasz go pocztą. Nie zdziw się, kiedy otrzymasz z biura pismo, na które będziesz musiał odpowiedzieć, a na upragniony dokument poczekasz dłużej niż zwykle.

Przed wejściem do punktu składania wniosków paszportowych w bialskiej delegaturze LUW czeka około dziesięciu osób. Kolejka przesuwa się szybko. Petentów obsługują dwie osoby. — Zwykle jeden urzędnik tu pracuje, ale wysyłamy drugiego, jak jest potrzeba - mówi Zdzisław Zakrzewski, kierownik bialskiego oddziału wydziału spraw obywatelskich i migracji.
Od poniedziałku, kiedy można wysyłać wnioski pocztą, liczba odwiedzających biuro nie zmniejszyła się. Jest ich o 40 procent więcej niż w roku ubiegłym o tej porze roku. Właśnie upływa dziesięcioletni okres ważności paszportów wydanych po raz pierwszy przez wojewodę. Wcześniej robiła to policja. Dodatkowo zbliża się sezon wakacyjno-urlopowy. - Wykupiłam wycieczkę zagraniczną, a dopiero potem spostrzegłam, że paszport mam nieważny, więc pędem przybiegłam tutaj - mówi kobieta wypełniająca wniosek paszportowy na korytarzu. Po raz pierwszy o dokument umożliwiający przekraczanie granicy występuje 16-latek wyjeżdżający na obóz do Niemiec. Przyszedł tu z obojgiem rodziców. Na stoliku przed wejściem zapisują rubryki formularza. Aby było szybciej, podpiszą się na miejscu. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda pisemna ojca i matki. Kierownik Zakrzewski uświadamia, że wysyłając wniosek pocztą nie zawsze zaoszczędzimy czas. Schody się zaczną, kiedy okaże się, że mamy w domu ważny paszport. Biuro zażąda wyjaśnień, dlaczego chcemy otrzymać nowy dokument. Rozpocznie się korespondencja odsuwająca w czasie zagraniczny wyjazd. Można ten próg ominąć dołączając do wniosku pisemne uzasadnienie lub kontaktując się telefonicznie z biurem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!