Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

4 grudnia 2017 r.
17:03

Pogotowie strajkowe. Pracownicy DPS chcą podwyżek. "Nikt nie zarabia więcej niż 2 tys. zł na rękę"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
36 29 A A
Pogotowie strajkowe w Ryżkach / fot. czytelnik
Pogotowie strajkowe w Ryżkach / fot. czytelnik

Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach (powiat łukowski) ogłosili pogotowie strajkowe. Domagają się m.in. podwyżek płac.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To największa placówka opiekuńcza powiatu łukowskiego, przebywa tu 110 pensjonariuszy, osób niepełnosprawnych fizycznych i psychicznie. Personel liczy z kolei 73 pracowników. - Czujemy się pokrzywdzeni - mówi Adam Zaniewicz przewodniczący Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80”.

- Po pierwsze domagamy się 500 zł podwyżki netto dla każdego pracownika, dodatków za pracę nocą, w niedzielę i święta oraz premii w wysokości 10 proc. - podkreśla Zaniewicz. - Nikt tutaj nie zarabia więcej niż 2 tys. zł na rękę, a tu są osoby niepełnosprawne i zapewnienie im profesjonalnej opieki wymaga olbrzymiego wysiłku - zaznacza przewodniczący.

Opiekunki otrzymują ok. 1600-1800 złotych netto, pielęgniarki ok. 1800-1900 złotych na rękę. Związkowcy już od początku roku sygnalizowali swoje potrzeby staroście łukowskiemu, któremu podlega placówka.

- Był spół zbiorowy, rokowania i mediacje, ale nie przyniosły one żadnego efektu, dlatego postanowiliśmy ogłosić pogotowie strajkowe- tłumaczy Zaniewicz. Budynek został oflagowany, pojawiły się banery m.in. z takimi hasłami: "Starosto doceń naszą pracę”, „Nasza praca nie hańbi, płaca tak” czy „Dość głodowej pensji”. Tymczasem, starosta łukowski Janusz Kozioł podkreśla że pracownicy DPS dostali już podwyżki.

- W 2017 roku powiat łukowski wygospodarował 2,5 mln zł na podwyżki dla wszystkich pracowników jednostek organizacyjnych powiatu, w tym dla pracowników domów pomocy społecznej. Średnio na etat była to kwota 300 zł brutto - precyzuje starosta. - Nie jest to możliwe aby co roku wygospodarować takie kwoty - dodaje.

Ale zdaniem związkowców, nie były to podwyżki, tylko rewaloryzacja płac. Poza tym, w ich ocenie, obiekt wymaga remontu i doposażenia. Władze powiatu przekonują z kolei że swoim standardem placówka nie odbiega od innych w województwie lubelskim.

- Jeżeli będzie trzeba to zaostrzymy akcję protestacyjną. Co prawda pielęgniarki nie mogą odejść od łóżek podopiecznych, ale wybierzemy taką formę, aby nie było to z uszczerbkiem na zdrowiu dla nich- podkreśla przewodniczący Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80”.  Personel zamierza o swoich postulatów powiedzieć też na najbliższej sesji powiatowej w grudniu.

Czytaj więcej o:

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 15:51
niech strajkują i marzną... mi to lata koło ptaka. Jak coś im nie pasuje to won.
Avatar
kawka / 5 grudnia 2017 o 14:03
undefined napisał:
Chętnie poznałbym wzrost płac na przestrzeni 8 lat i wytłumaczenie dlaczego akurat o 500zł ma wzrosnąć pensja? U prywaciaża podwyżki są na poziomie ciut powyżej inflacji, czyli 3%. Szczerze nadal obowiąxuje zasada. Nie podoba się, tam są drzwi. No i pozostanie tułaczka do Niemiec i... zarobek na poziomie 1200€. Problem w tym, że tam robi się nie 8 godz., lecz min. 18 godz. A przerwa na kawkę jest sporadyczna. Mi po trzech latach pracy pracodawca przyciśnięty do muru zaproponował 250zł. No, ale przedtem aktywnie szukał tańszego następcę. Najtaniej gość zarządał 400zł więcej. A jak jest w przypadku opiekunek i pielęgniarek DPS? Zacznijcie od realnych kwot, np. 150zł, to może 100zł wywojujecie.
 Na przestrzeni 8 lat najniższa płaca wzrosła od kwoty 900 zł w 2007r do kwoty 1850 zł w 2015r .Jest to kwota brutto.Prywacirz to tak piszemy pracowniku .
 Na przestrzeni 8 lat najniższa płaca wzrosła od kwoty 900 zł w 2007r do kwoty 1850 zł w 2015r .Jest to kwota brutto.Prywacirz to tak piszemy pracowniku . rozwiń
Avatar
dotarlo / 4 grudnia 2017 o 23:54
undefined napisał:
Pomatoly i inne lemingi chcą za namową Brukseli wbić nóż w plecy młodemu, bo na prawdę od 2 lat, państwu. Glupale doktorki rozpoczęli wąchać się z wrogami ojczyzny, a teraz te ciemniaki. Państwo jest w stanie przy pomocy prawdziwych patriotów rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy, ale daje wam szansę pokazania się bycia godnymi obywatelstwa Polskiego! Pokażcie swoją solidarność z całym uczciwym narodem i może wasze wybryki pójdą w zapomnienie!
mój ojciec w czasie wojny był patriotą i  ja już byłem patriotą, i co mamy z tego, gówno, także żadnego patriotyzmu, wystarczy jak tyle moich pokoleń oszukano
mój ojciec w czasie wojny był patriotą i  ja już byłem patriotą, i co mamy z tego, gówno, także żadnego patriotyzmu, wystarczy jak tyle moich pokoleń oszukano rozwiń
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 22:40
Pomatoly i inne lemingi chcą za namową Brukseli wbić nóż w plecy młodemu, bo na prawdę od 2 lat, państwu. Glupale doktorki rozpoczęli wąchać się z wrogami ojczyzny, a teraz te ciemniaki. Państwo jest w stanie przy pomocy prawdziwych patriotów rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy, ale daje wam szansę pokazania się bycia godnymi obywatelstwa Polskiego! Pokażcie swoją solidarność z całym uczciwym narodem i może wasze wybryki pójdą w zapomnienie!
Avatar
g...no dostaniecie / 4 grudnia 2017 o 21:09
 A domagajcie się, domagajcie! I tak gó...o wam wybudują! niby dlaczego? "domagaczy się" w dziejach świata,  było wielu.Zygmunt III Waza domagał się Inflantów, Mao Tse Tung domagał się Tajwanu, a ostatnio niejaki ryży domagał się i nadal domaga się wysokiego odszkodowania  od chińskiej firmy Covec, która porzuciła budowę A2. Tak, że wpisujecie się na bardzo długą listę tzw. "domagaczy się", szkoda, że na waszym domaganiu się, sprawa się zakończy! 
Avatar
grza / 4 grudnia 2017 o 20:50
undefined napisał:
Redukcja o 1/4 załogi i podwyżka nawet 600zł jest możliwa.
a pracę za 1/4 tej załogi temu patafianowi co  to wypisuje dajcie aby za darmo ją wykonywał
Avatar
bolek / 4 grudnia 2017 o 20:49
undefined napisał:
za pieprzenie o 500+ to powinni ci lemingi płacić. to najlepiej wydane pieniadze przez państwo. ponowie pytanie, ile wg. ciebie wydają rodzice miesięcznie na dziecko? to jest ulga jaką państwo ma prawo przyznać podług obietnic wyborczych. tusk też kiedyś obiecał ulgę vat na internet, ale kłamca i złodziej nie dotrzymałmdanego słowa. dlatego nie liczyłbym na wyjście ludzi na ulicę. wiesz dlaczego? bo rząd pis dba o zwykłych ludzi. udajesz tutaj emerytów i pracujace kobiety co już "odhodowały" dzieci. i nie doszło do twojego durnego łba, że ich dzieci korzystają z 500+. a jaki jest efekt? są w stanie im pomóc, a przynajmniej już nie muszą prosić o wsparcie. pomyśl kiedyś. tutaj protest jest na tyle irytujący co kłamliwy. za rządów pis otrzymali znaczną podwyżkę, po drugie sugerują łamanie zapisów kodeksu pracy... bo nie mają placone za nocki i święta. no, niestety w czterobrygadówce tak to jest. chcą to zmienić? to powinni wyjść z czterobrygadówki, a wówczas cała jedna grupa będzie zbędna. czy tego chcą?
ale pieprzysz jak potłuczony, wuj nas obchodzi  ile dzieci kosztują, jak kogoś nie stać to nie musi się tak rozmnażać, nawet papież powiedział abyśmy się nie rozmnażali jak króliki, jak masz ochotę to za***aj na nie, oddaj im swój majątek, a odwal się od innych, ile ich narąbaeś, że tak bronisz, cholerny patafianie, umiesz tylko dolną częścią ciała pracować,  a łapy masz od czego, do roboty teraz jak je naklepałeś, 
ale pieprzysz jak potłuczony, wuj nas obchodzi  ile dzieci kosztują, jak kogoś nie stać to nie musi się tak rozmnażać, nawet papież powiedział abyśmy się nie rozmnażali jak króliki, jak masz ochotę to za***aj na nie, oddaj im swój majątek, a odwal się od innych, ile ich narąbaeś, że tak bronisz, cholerny patafianie, umiesz tylko dolną częścią ciała pracować,  a łapy masz od czego, do roboty teraz jak je naklepałeś,  rozwiń
Avatar
obywatel gorszego sortu / 4 grudnia 2017 o 20:02
cóż nie każdy jest bezylubem z Torunia i mu nie przynosi rząd kopert...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 19:59
To ile zabiera wam ,,państwo'' ?? Policzcie i zrozumiecie... gdzie oprócz rydzyka idą te pieniądze ?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 19:54
"Na rękę", czyli po potrąceniach pożyczek, alimentów i składek. Trudno wymagać, by zakład pracy dokładał do pożyczek i alimentów. Dlatego Mateusz Kijowski woli żebractwo niż pracę, bo jemu też sie nie opłaca pracować za mniej niż 8 tysięcy. Jest lepszy od Bieńkowskiej. Tej od powiedzenia, że za 6 tys. pracuje w Polsce albo złodziej albo idiota. Kijowski wziął sobie to do serca i nie pracuje.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 15:51
niech strajkują i marzną... mi to lata koło ptaka. Jak coś im nie pasuje to won.
Avatar
kawka / 5 grudnia 2017 o 14:03
undefined napisał:
Chętnie poznałbym wzrost płac na przestrzeni 8 lat i wytłumaczenie dlaczego akurat o 500zł ma wzrosnąć pensja? U prywaciaża podwyżki są na poziomie ciut powyżej inflacji, czyli 3%. Szczerze nadal obowiąxuje zasada. Nie podoba się, tam są drzwi. No i pozostanie tułaczka do Niemiec i... zarobek na poziomie 1200€. Problem w tym, że tam robi się nie 8 godz., lecz min. 18 godz. A przerwa na kawkę jest sporadyczna. Mi po trzech latach pracy pracodawca przyciśnięty do muru zaproponował 250zł. No, ale przedtem aktywnie szukał tańszego następcę. Najtaniej gość zarządał 400zł więcej. A jak jest w przypadku opiekunek i pielęgniarek DPS? Zacznijcie od realnych kwot, np. 150zł, to może 100zł wywojujecie.
 Na przestrzeni 8 lat najniższa płaca wzrosła od kwoty 900 zł w 2007r do kwoty 1850 zł w 2015r .Jest to kwota brutto.Prywacirz to tak piszemy pracowniku .
 Na przestrzeni 8 lat najniższa płaca wzrosła od kwoty 900 zł w 2007r do kwoty 1850 zł w 2015r .Jest to kwota brutto.Prywacirz to tak piszemy pracowniku . rozwiń
Avatar
dotarlo / 4 grudnia 2017 o 23:54
undefined napisał:
Pomatoly i inne lemingi chcą za namową Brukseli wbić nóż w plecy młodemu, bo na prawdę od 2 lat, państwu. Glupale doktorki rozpoczęli wąchać się z wrogami ojczyzny, a teraz te ciemniaki. Państwo jest w stanie przy pomocy prawdziwych patriotów rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy, ale daje wam szansę pokazania się bycia godnymi obywatelstwa Polskiego! Pokażcie swoją solidarność z całym uczciwym narodem i może wasze wybryki pójdą w zapomnienie!
mój ojciec w czasie wojny był patriotą i  ja już byłem patriotą, i co mamy z tego, gówno, także żadnego patriotyzmu, wystarczy jak tyle moich pokoleń oszukano
mój ojciec w czasie wojny był patriotą i  ja już byłem patriotą, i co mamy z tego, gówno, także żadnego patriotyzmu, wystarczy jak tyle moich pokoleń oszukano rozwiń
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 22:40
Pomatoly i inne lemingi chcą za namową Brukseli wbić nóż w plecy młodemu, bo na prawdę od 2 lat, państwu. Glupale doktorki rozpoczęli wąchać się z wrogami ojczyzny, a teraz te ciemniaki. Państwo jest w stanie przy pomocy prawdziwych patriotów rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy, ale daje wam szansę pokazania się bycia godnymi obywatelstwa Polskiego! Pokażcie swoją solidarność z całym uczciwym narodem i może wasze wybryki pójdą w zapomnienie!
Avatar
g...no dostaniecie / 4 grudnia 2017 o 21:09
 A domagajcie się, domagajcie! I tak gó...o wam wybudują! niby dlaczego? "domagaczy się" w dziejach świata,  było wielu.Zygmunt III Waza domagał się Inflantów, Mao Tse Tung domagał się Tajwanu, a ostatnio niejaki ryży domagał się i nadal domaga się wysokiego odszkodowania  od chińskiej firmy Covec, która porzuciła budowę A2. Tak, że wpisujecie się na bardzo długą listę tzw. "domagaczy się", szkoda, że na waszym domaganiu się, sprawa się zakończy! 
Avatar
grza / 4 grudnia 2017 o 20:50
undefined napisał:
Redukcja o 1/4 załogi i podwyżka nawet 600zł jest możliwa.
a pracę za 1/4 tej załogi temu patafianowi co  to wypisuje dajcie aby za darmo ją wykonywał
Avatar
bolek / 4 grudnia 2017 o 20:49
undefined napisał:
za pieprzenie o 500+ to powinni ci lemingi płacić. to najlepiej wydane pieniadze przez państwo. ponowie pytanie, ile wg. ciebie wydają rodzice miesięcznie na dziecko? to jest ulga jaką państwo ma prawo przyznać podług obietnic wyborczych. tusk też kiedyś obiecał ulgę vat na internet, ale kłamca i złodziej nie dotrzymałmdanego słowa. dlatego nie liczyłbym na wyjście ludzi na ulicę. wiesz dlaczego? bo rząd pis dba o zwykłych ludzi. udajesz tutaj emerytów i pracujace kobiety co już "odhodowały" dzieci. i nie doszło do twojego durnego łba, że ich dzieci korzystają z 500+. a jaki jest efekt? są w stanie im pomóc, a przynajmniej już nie muszą prosić o wsparcie. pomyśl kiedyś. tutaj protest jest na tyle irytujący co kłamliwy. za rządów pis otrzymali znaczną podwyżkę, po drugie sugerują łamanie zapisów kodeksu pracy... bo nie mają placone za nocki i święta. no, niestety w czterobrygadówce tak to jest. chcą to zmienić? to powinni wyjść z czterobrygadówki, a wówczas cała jedna grupa będzie zbędna. czy tego chcą?
ale pieprzysz jak potłuczony, wuj nas obchodzi  ile dzieci kosztują, jak kogoś nie stać to nie musi się tak rozmnażać, nawet papież powiedział abyśmy się nie rozmnażali jak króliki, jak masz ochotę to za***aj na nie, oddaj im swój majątek, a odwal się od innych, ile ich narąbaeś, że tak bronisz, cholerny patafianie, umiesz tylko dolną częścią ciała pracować,  a łapy masz od czego, do roboty teraz jak je naklepałeś, 
ale pieprzysz jak potłuczony, wuj nas obchodzi  ile dzieci kosztują, jak kogoś nie stać to nie musi się tak rozmnażać, nawet papież powiedział abyśmy się nie rozmnażali jak króliki, jak masz ochotę to za***aj na nie, oddaj im swój majątek, a odwal się od innych, ile ich narąbaeś, że tak bronisz, cholerny patafianie, umiesz tylko dolną częścią ciała pracować,  a łapy masz od czego, do roboty teraz jak je naklepałeś,  rozwiń
Avatar
obywatel gorszego sortu / 4 grudnia 2017 o 20:02
cóż nie każdy jest bezylubem z Torunia i mu nie przynosi rząd kopert...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 19:59
To ile zabiera wam ,,państwo'' ?? Policzcie i zrozumiecie... gdzie oprócz rydzyka idą te pieniądze ?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 19:54
"Na rękę", czyli po potrąceniach pożyczek, alimentów i składek. Trudno wymagać, by zakład pracy dokładał do pożyczek i alimentów. Dlatego Mateusz Kijowski woli żebractwo niż pracę, bo jemu też sie nie opłaca pracować za mniej niż 8 tysięcy. Jest lepszy od Bieńkowskiej. Tej od powiedzenia, że za 6 tys. pracuje w Polsce albo złodziej albo idiota. Kijowski wziął sobie to do serca i nie pracuje.