poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Pogrzeb Antoniego Dołęgi. Ostatniego Żołnierza Wyklętego

Dodano: 5 listopada 2017, 08:13
Autor: Ewelina Burda

fot. archiwum rodzinne
fot. archiwum rodzinne

Pogrzeb Antoniego Dołęgi ps. "Znicz" odbędzie się 19 listopada w Trzebieszowie - informuje Ronald Werelich krewny najdłużej ukrywającego się żołnierza podziemia antykomunistycznego.

W październiku prokuratura potwierdziła  że odnalezione w czerwcu szczątki ludzkie w miejscowości Popławy-Rogale w gm. Trzebieszów to Antoni Dołęga. Ten żołnierz AK i WiN zmarł w 1982 roku, ukrywał się do końca życia u mieszkańców powiatu łukowskiego. Pochowano go również po kryjomu. Dopiero w marcu tego roku mieszkaniec wsi Popławy-Rogale ujawnił miejsce pochówku.

- Po rozbiciu oddziału w 1955 roku ukrywał się samotnie u zaufanych gospodarzy, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo, skrywali go aż do śmierci w 1982 roku. Był najdłużej urywającym się Żołnierzem Wyklętym w Polsce oraz ostatnim partyzantem antykomunistycznego ruchu oporu w Europie - podkreśla Ronald Werelich wnuk siostry żołnierza, który od kilku lat prowadził poszukiwania na własną rękę.

19 listopada w Trzebieszowie odbędzie się ceremonia pogrzebowa, którą organizuje Społeczny Komitet Upamiętnienia Antoniego Dołęgi przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 modlitwą różańcową w Gminnym Ośrodku Kultury. O godz. 12:00 w  kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników, pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego ks. bp. Kazimierza Grudy, sprawowana będzie msza św. pogrzebowa. Następnie zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Trzebieszowie.

Społeczny Komitet  zwraca się z apelem o wsparcie finansowe uroczystości pogrzebu i budowy pomnika  Antoniego Dołęgi. Wpłat można dokonywać na konto komitetu: Bank Spółdzielczy w Trzebieszowie  nr 46 9206 0009 0000 0749 2000 0020 z dopiskiem „Dołęga”.

Czytaj więcej o: Antoni Dołęga
Użytkownik niezarejestrowany
antoni
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 listopada 2017 o 16:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gościa sprzed 3 dni z godziny 16.05. Nie mam wątpliwości, że twój życiorys jest jednoznaczny, a ponadto zgodny z jedynie słuszną bolszewicką mentalnością. Na szczęście, wielu w Polsce było tak Odważnych i Niezłomnych, że nawet za cenę własnego życia i zdrowia powiedzieli bolszewi zdecydowanie NIE.
Rozwiń
antoni
antoni (7 listopada 2017 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamknać ryje lewackie ścierwa!
Rozwiń
Gość
Gość (6 listopada 2017 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz szuka się nowych bohaterów i ich promuje. Szkoda tylko, że nie ich życiorysy są co najmniej dwuznaczne.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2017 o 22:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość z godziny 8.15 i 8.20, niewątpliwie z jedynie słusznego, bolszewickiego nadania. Polowaliście na WSZYSTKICH z AK, gorzej, jak na zwierzynę łowną. Dziękuj Panu Bogu, że po 1989 roku nie spotkał ciebie los Nicolae Caucescu.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2017 o 09:28) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy mógłbym się dowiedzieć o działalności tego Pana w AK i WiN tzn. przydział organizacyjny działalność udział w akcjach wspomnienia kolegów, publikacje w których występuje osoba tego Pana. Bo tylko słyszę że był w AK i WiN oraz, że się ukrywał do śmierci. Świadków coraz mniej a bohaterów coraz więcej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!