niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Pokręcili z Rogalami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2005, 19:02

Popławy, Popławy-Rogale, Szaniawy-Poniaty i Szaniawy-Matysy. Inne brzmienie nazw tych wsi znajdujemy w administracyjnym spisie miejscowości, inne w dowodach osobistych. Mieszkańcy mają z tego powodu poważne kłopoty. Zwłaszcza w urzędach skarbowych.

– Przez bałagan z nazwami było sporo kłopotów. Jestem rolnikiem wystawiającym faktury VAT. Na tych dokumentach musi być nazwa jednoczłonowa: Popławy. Bo tak jest w wykazie statystycznym. Największe problemy miałem w urzędzie skarbowym. Nie honorowano mi faktur z dwuczłonowym zapisem nazwy wsi – mówi Adam Matysiak, rolnik, który posiada wzorcową hodowlę 100 sztuk bydła.
Tomasz Grochowski, mieszkaniec tej wsi wyjaśnia, że dawniej, kiedy używano nazwy Popławy, zdarzały się pomyłki, gdyż tak samo nazywa się wieś w powiecie łosickim. Kiedy wprowadzono system ewidencyjny PESEL, dołączono do tej miejscowości dawny majątek Rogale. Sołtys Andrzej Matysiak mówi, że od tej pory mieszkańcy mają w dowodach osobistych dwie różne nazwy: jedni – Popławy, drudzy – Popławy-Rogale.
Krzysztof Woliński, wójt Trzebieszowa, urzędujący w... Trzebieszowie Drugim, przyznaje, że galimatias z nazwami, to spore kłopoty dla rolników: Ludzie handryczą się przez to z urzędem skarbowym. Poza tym część mieszkańców ubiega się o środki unijne i w dokumentach muszą mieć porządek. Dlatego postanowiliśmy ujednolicić nazwy. Podjęliśmy uchwałę o zarządzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie. Niestety, już od miesiąca czeka ona na opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
Uchwała Rady Gminy przewiduje, że wójt zarządzi konsultacje na zebraniach wiejskich. Głosujący będzie musiał złożyć podpis na odpowiednim druku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!