środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Policjant z Łukowa laureatem ogólnopolskiego plebiscytu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lipca 2010, 07:38

Mieszkanka podłukowskiej wsi tak poruszająco opisała swoje problemy i to jak asp. szt. Dariusz Jamborski pomógł je rozwiązać, że łukowski policjant dostał nagrodę. Jest jednym z pięciu laureatów ogólnopolskiego plebiscytu.

Ogólnopolski plebiscyt "Policjant mi pomógł” ocenia, jak policjanci przeciwdziałają przemocy w rodzinie.

Jurorzy robią to na podstawie lektury uzasadnień do zgłoszeń. W tym roku na III edycję plebiscytu wpłynęła setka zgłoszeń na 74 kandydatów z 14 województw. Laureatów jest pięciu. Jednym z nich jest asp. szt. Dariusz Jamborski z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Przyjął gratulacje od premiera Donalda Tuska oraz nagrodę i dyplom.

Kandydaturę Jamborskiego zgłosiła pani Dorota, która opisała swoją trudną historię sprzed lat, gdy mieszkała we wsi pod Łukowem i w jej domu działy się złe rzeczy. Były awantury, bicie, wyzwiska, a agresywny ojciec podpalał dom. Kiedy pani Dorota miała ponad dwadzieścia lat, postanowiła ratować matkę. O wszystkim opowiedziała Dariuszowi Jamborskiemu, który był wówczas dzielnicowym.

– Był jak plaster na ranę. Wysłuchał, uspokoił, doradził. Przeprowadził przez kolejne piekło. Podpowiedział, jak napisać wniosek do sądu, co zrobić, aby przyspieszyć sprawę. W tym roku mija 10 lat od uprawomocnienia wyroku. Dwa lata w zawieszeniu na pięć lat. Sędzia podkreślił, że zawieszenie ojciec zawdzięcza naszej prośbie. Nie chodziło o zemstę. Nie chodziło nawet o sprawiedliwość, bo nie ma sprawiedliwej kary, którą odkupić można cztery złamane życia. Chodziło o spokój, o przerwanie tego lęku, o możliwość bezpiecznego powrotu do domu. Udało się – napisała we wspomnieniach na konkurs pani Dorota.

– Nigdy nie oczekiwałem i nie oczekuję pochwał, nagród czy zaszczytów za swoją pracę. Najlepszą nagrodą jest dla mnie satysfakcja, że swoją postawą oraz działaniem mogłem pomóc drugiej osobie, widząc u niej radość i zadowolenie. Poczucie dobrze spełnionego obowiązku jest tu dla mnie najważniejsze – mówi aspirant sztabowy Dariusz Jamborski, który nie chce opowiadać, jak pomógł rozwiązać rodzinne kłopoty.

– To wyróżnienie jest dla mnie motywacją do podejmowania jeszcze bardziej skuteczniejszych działań w swojej codziennej pracy i jest poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Pochwały i wyróżnienia są miłym dodatkiem.

Kapituła konkursu "Policjant, który mi pomógł” składa się z pracowników Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia”, Instytutu Psychologii Zdrowia, przedstawiciela Biura Prewencji KGP oraz laureatów poprzednich edycji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!