niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Pomnik Kaczyńskich przed otwarciem zakryty blachą. "Robi się propagandę, że ktoś chce coś dewastować"

Dodano: 28 kwietnia 2017, 15:19
Autor: Ewelina Burda

We wtorek odsłonięty zostanie pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej. Do tego czasu schowany jest w "garażu" z falistej blachy.

W internecie zaczęła juz krążyć plotka, że w dzień pomnika pilnują strażnicy miejscy, a nocą chowany jest w "garażu". - Nie jest to prawdą, pomnik jest schowany przez cały czas aż do 2 maja. A strażnicy miejscy mają w tym miejscu zwyczajowe patrole - tłumaczy Radosław Plandowski z bialskiego magistratu.

Nam udało się zrobić zdjęcie pomnika jeszcze niezakrytego, kiedy tydzień temu w piątek został akurat zamontowany. - Robi się propagandę, że ktoś chce coś dewastować. A nasze społeczeństwo nie jest takie - uważa Grzegorz Cybulski ze stowarzyszenia Biała Samorządowa. - Nie wiemy też czy to jest dobre miejsce na eksponowanie pomnika - przyznaje. Obok znajduje sie m.in. niezbyt reprezentacyjny budynek dworca autobusowego i bar.

A ponad dwumetrowy odlany z brązu wizerunek spacerującej i uśmiechniętej pary wykonał Stanisław Milewski, artysta rzeźbiarz, autor m.in. znajdującego się w Gdańsku pomnika legendy „Solidarności” Anny Walentynowicz. Z pomysłem jego powstania wystąpił rok temu senator Grzegorz Bierecki (PiS).

Tak zawiązał się komitet jego budowy, który zbierał środki (150 tys. zł). Obok pomnika znajduje się postument z nazwiskami fundatorów. Na pierwszym miejscu złotymi literami wygrawerowano właśnie nazwiska Marzeny i Grzegorza Biereckich. Tych fundatorów jest jeszcze kilkudziesięciu.

- Boję się aby nasze miasto nie stało się miastem pomników, niekoniecznie związanych z Białą Podlaską - mówi Bogusław Broniewicz z Białej Samorządowej.- Akurat ś.p. para prezydencka nie wniosła niczego twórczego do rozwoju naszego miasta. Rozumiałbym gdyby to był pomnik np. Bogusława Kaczyńskiego, to sam bym dołożył - dodaje Broniewicz. 

Monument stanął na zrewitalizowanym skwerze przy Placu Wojska Polskiego. Wcześniej zniknął stąd szalet, wycięto też kilka drzew, a w ich miejsce pojawiły się nowe nasadzenia, również tulipany odmiany "Maria Kaczyńska". Wyznaczono też nowe alejki szutrowe. Powstał chodnik od strony ulicy Brzeskiej oraz ciąg pieszo-jezdny pomiędzy ulicami Moniuszki i Brzeską. Zamontowane jest oświetlenie przy alejkach, ustawione nowe ławki i kosze. Tabliczki wskazują że teren będzie monitorowany. Prace rewitalizacyjne kosztowały miasto 200 tys. zł.

We wtorek pomnik oficjalnie odsłonią m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Początek o godz. 12:30, wcześniej o godz. 11:00 w pobliskim kościele NNMP odprawiona będzie msza.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(100) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 maja 2017 o 15:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze mało? Nie sr.j w swoje gniazdo bo na nim usiądziesz.
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2017 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale ktoś kulfona zrobił. Fuchy jak za socrealizmu:)
Rozwiń
Gość
Gość (3 maja 2017 o 21:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta para nic wielkiego nie stworzyła po co im stawiać pomniki i zajmowac bezprawnie miejsce na Wawelu wśród znamienitych .
Rozwiń
ppp
ppp (3 maja 2017 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no to teraz będą mieć gdzie miesięcznice odprawiać
Rozwiń
Gość
Gość (3 maja 2017 o 16:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To już teraz w Białej Podlaskiej młodzi po ślubie będą obowiązkowo składali wiązankę ślubną pod pomnikiem o pamiątkowym zdjęciu oczywiście obowiązkowo nie wspomnę skąd my to znamy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (100)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!