poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Pomorska strefa dzieli bialską radę. Prezydent: chcemy wykorzystać obecną sytuację geopolityczną

Dodano: 1 kwietnia 2016, 19:46
Autor: Ewelina Burda

Tereny inwestycyjne na bialskim lotnisku wejdą do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska
Tereny inwestycyjne na bialskim lotnisku wejdą do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska

Pomimo burzliwej dyskusji, większość radnych zagłosowała za włączeniem do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów na bialskim lotnisku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W uchwale mowa o 60-hektarowej miejskiej działce oraz o 42 hektarach należących do Agencji Mienia Wojskowego. Teren znajduje się na bialskim lotnisku. To tu ma powstać podstrefa ekonomiczna będąca częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 15 radnych poparło ten projekt, trzech się wstrzymało i trzech było przeciw.

– Badanie rynku było, bo prezydent jeździł po wielu strefach, którym oferował wejście do Białej. Strefy nie były jednak zainteresowane współpracą. To pomorska strefa zaoferowała najlepsze warunki – podkreśla radny Kamil Paszkowski (PiS).

Cały klub radnych PiS głosował za włączeniem terenów inwestycyjnych do PSSE. Wątpliwości mieli za to niektórzy radni PO i AS Nasze Miasto-Wspólne Dobro. – Mam obawy, czy nie jest za wcześnie. Czy na tym etapie bycie w strefie nie będzie nam utrudniało zarządzania tymi gruntami, na których jest przecież jeszcze las, a zmiana planu zagospodarowania przestrzennego jest w trakcie procedowania – argumentuje wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski (PO). – Wątpliwym wydaje się też decydowanie o gruntach AMW. Wpłynęło co prawda pismo intencyjne z Agencji, ale zapoznaliśmy się z nim dopiero na sesji – dodaje Sosnowski.

W liście prezesa AMW do kierownictwa pomorskiej strefy możemy przeczytać, że Agencja jest zainteresowana włączeniem 42-hektarowej działki do PSSE. – Podstrefa w Białej Podlaskiej jest konieczna. Wszyscy się z tym zgadzamy, bo chcemy, aby miasto się rozwijało. Ale decyzje należy podejmować odpowiedzialnie. To jest poważna sprawa. Nie chciałbym być stawiany pod ścianą – mówił na sesji radny Mariusz Michalczuk (AS Nasze Miasto-Wspólne Dobro), który zagłosował przeciw włączeniu terenów do PSSE.

Z kolei prezydent Dariusz Stefaniuk podkreśla, że miasto powinno wykorzystać „swoje 5 minut”. – Bialczanie od wielu lat czekali na taki krok ze strony miasta. Chcemy wykorzystać obecną sytuację geopolityczną, zarówno jeżeli chodzi o przychylność prezydenta Polski, jak i rządu do inwestowania w Polskę wschodnią – zaznacza Stefaniuk.

Jak procedura wygląda teraz? – Władze strefy będą składać wniosek do rządu, a później rozpatrzy go Rada Ministrów. Spieszyliśmy się, bo do końca marca 14 stref przygotowuje taki krok – tłumaczy prezydent.

Procedura trwa ok. roku. – Mam nadzieję, że nasi parlamentarzyści, m.in. senator Grzegorz Bierecki, będą lobbować tak, aby skrócić formalności – dodaje Stefaniuk. W międzyczasie miasto zamierza zająć się porządkowaniem terenu, m.in. wycinką drzew.

– Za środki unijne chcemy uzbroić teren, przygotować odpowiednią infrastrukturę, aby uatrakcyjnić go inwestorom – podkreśla Dariusz Stefaniuk. Za kilka miesięcy dobiegnie też końca procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na lotnisku. W planach miasta jest także budowa wschodniej obwodnicy, aby lepiej skomunikować tereny inwestycyjne.

PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje dwadzieścia dziewięć podstref. W sumie to ponad 2 tys. hektarów terenu. Najwięcej, bo ponad 800 hektarów znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim. Prezesem PSSE od początku lutego jest związana z PiS Aleksandra Jankowska. Była jednym z „aniołków” Jarosława Kaczyńskiego przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku. Była też doradcą SKOK ds. zrównoważonego rozwoju.

Gość
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 kwietnia 2016 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gosc 6 kwietnia 16 :29 Na lotnisku ma być podobno centrum logistyczne ,a kiedy i co to nic nie wiadomo .
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2016 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.....Chcemy wykorzystać obecną sytuację geopolityczną, zarówno jeżeli chodzi o przychylność prezydenta Polski, jak i rządu do inwestowania w Polskę wschodnią – zaznacza Stefaniuk.......Po pierwsze, ciekawe na jakiej to podstawie ''zaznacza'' pan Stefaniuk, bo analogiczne deklaracje wygłaszał już poprzedni prezydent, któremu przez prawie 4 lata wtórował prezes Cargo Hub, ale bęc, nie wyszło . Po drugie, sytuacja geopolityczna, tak się ma do jednostronnie i ad hoc tworzonych planów ''strefowych'' pana Stefaniuka na lotnisku, jak krzesło zwykłe, do krzesła elektrycznego. Po trzecie, przychylność nawet przedwojennych prezydentów RP, nigdy nie wychodziła i nie wyszła poza okazjonalne deklaracje wsparcia, poparcia, itd., a więc i tym razem, ani na jotę dalej nie wyjdzie. Po czwarte, OK niech strefa będzie, a co dalej z pozostałą częścią lotniska? Przecież z nadal ważnej ustawy jasno wynika, że ustawodawca nie przekazał samorządom byłych lotnisk wojskowych na lądowiska oraz na organizowanie zawodów samochodowych, pikników i innych imprez. Ponadto ustawa o przekazywaniu byłych lotnisk wojskowych wyraźnie stanowi, że każdy samorząd, któremu przekazano takie lotnisko jest zobowiązany w okresach półrocznych do składania sprawozdań darczyńcy ustawowemu, w przypadku braku sprawozdań podejmowana jest w trybie ustawowym procedura zwrotu darowizn lotniskowych. Niestety, nasz samorząd, ani mru, mru na ten temat w protokółach z sesji i w mediach również, a więc nie wiadomo, czy w ogóle takie sprawozdania są składane.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba wszystko jest jasne,bo za tymi operacjami stoi hrabia Bierecki.Coś mi się zdaje ,że jego germek Stefaniuk chce doprowadzić do przekazania Biereckiemu majątku bialskiego.Smrody się unoszą nad miastem!
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2016 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I wszystko jasne, zarządzać będzie pis. Będą więc nowe.stanowsika
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2016 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drzewa są na działce miasta ,więc sprawa jest jasna . To co bedzie wycięte ma być posadzone na ul Cmentarnej 60 h drzew .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!