niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Pomorska Strefa Ekonomiczna chce Białej Podlaskiej

Dodano: 28 września 2016, 15:37
Autor: Ewelina Burda

Prezes PSSE Aleksandra Jankowska spotkała się z bialskimi przedsiębiorcami (fot. UM Biała Podlaska)
Prezes PSSE Aleksandra Jankowska spotkała się z bialskimi przedsiębiorcami (fot. UM Biała Podlaska)

Miasto chce włączyć tereny na lotnisku do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prezes strefy spotkała się w tej sprawie z przedsiębiorcami z bialskiej Rady Gospodarczej.

Zdaniem szefowej PSSE Aleksandry Jankowskiej potencjał miejsca jest na tyle duży, że współpraca z regionem to aktualnie priorytet dla strefy.

– Dysponujemy dużą siłą ekonomiczną żeby ten potencjał wspomagać. Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Rozwoju z normalną procedurą rozszerzenia granic Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o teren Białej Podlaskiej i lotniska. W ciągu dwóch miesięcy uzyskamy odpowiednie zezwolenie i będziemy mogli zacząć mówić o inwestycjach – podkreśla Aleksandra Jankowska. – Polska Wschodnia ma potencjał w polskiej żywności, eksporcie czy centrum logistycznym które mogłoby być dostosowane do Nowego Jedwabnego Szlaku – dodaje Jankowska.

Przypomnijmy, że w lipcu władze miasta uczestniczyły w rozmowach na ten temat z chińską delegacją właśnie na Pomorzu.

Miasto już przygotowuje tereny pod przyszłą podstrefą. Chodzi o blisko 100 hektarów, z czego ok. 60 hektarów to działki miejskie, reszta należy do Agencji Mienia Wojskowego. Działki mają być odpowiednio uzbrojone. Chodzi też o odpowiedni dojazd, który miasto planuje zorganizować od strony wschodniej.

– Przygotowujemy się do projektu rewitalizacji byłych terenów wojskowych, rozmawiamy też z miejskimi spółkami, bo chcemy przygotować drogi i wszelkie możliwe media do granicy strefy. Planujemy skomunikować lotnisko z zupełnie innej strony niż do tej pory, czyli nie od ulicy Łomaskiej ale dzięki rozbudowie dróg od strony wschodniej, czyli powstaniu obwodnicy jako kontynuacji Alei Solidarności – tłumaczy zastępca prezydent Adam Chodziński. Sama rewitalizacja terenów może kosztować nawet 20 mln zł, które miasto chce pozyskać m.in. z unijnych dofinansowań. Drugie tyle może kosztować pierwszy etap budowy obwodnicy wschodniej, wraz z wiaduktem nad torami.

Jednym z założeń strefy jest współpraca z przedsiębiorstwami. – W ramach działalności PSSE przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na bardzo wysokie poziomy ulg, nawet powyżej 55 proc. pomocy publicznej, których nie ma w całej Polsce – zaznacza prezes PSSE.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Obejmuje dwadzieścia dziewięć podstref. W sumie to ponad 2 tys. hektarów terenu. Najwięcej, bo ponad 800 hektarów znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim. Na Lubelszczyznę jak dotąd pomorska strefa nie dotarła. Funkcjonowanie podstrefy w Białej Podlaskiej ma nie kolidować z planowanym stacjonowaniem batalionu Obrony Terytorialnej na lotnisku.

dsfsdff
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dsfsdff
dsfsdff (6 października 2016 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sfssfsf
Rozwiń
Gość
Gość (5 października 2016 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Samorzad chce i ma plany a co bedzie to zobaczymy . Wojko robiło rozpoznanie na lotnisku, komunikat jest jasny lotnisko jest za blisko tylko czego ? Więc nie chca latać w Białej Podlaskiej !
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2016 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta wojsko lotniska nie chce, a samorząd też ....niespecjalnie.....
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2016 o 20:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego co wiem to wojsko nie chce lotniska w Białej ,teraz ma je samorzad miasta a jednostka OT ma stacjonować w budynkach sztabu własnosci AMW .
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2016 o 14:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gadki, szmatki o lotnisku ciąg dalszy. ciekawe, jak długo jeszcze, bo, jeżeli lotniska przekazane samorządom nie będą zagospodarowane zgodnie z celem przeznaczenia darowizny, to amw nie czekać w nieskończoność. właśnie kilka dni temu, amw podała do publicznej wiadomości, że wystawi na sprzedaż lotnisko w oleśnicy, bo samorząd nie miał środków na zagospodarowanie darowizny. zresztą ustawa przewiduje zwrot darowizn lotniskowych, a jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości niech sobie przeczyta informację amw o sprzedaży lotniska oleśnica. szczegóły pod linkiem: ***ceo.com.pl/na-przelomie-listopada-i-grudnia-ruszy-najwiekszy-tegoroczny-przetarg-agencji-mienia-wojskowego-na-teren-w-lodzi-w-2017-roku-na-sprzedaz-zostanie-wystawione-byle-lotnisko-wojskowe-w-olesnicy-98549 a tymczasem bialski urząd, nadal nam puszcza newsy, jak nie o recyklingu samolotów, to o rekordach szybowcowych, o strefie, podstrefie, czasem o chińczykach, a ostatnio o obronie terytorialnej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!