niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Pomóżmy im żyć normalnie

Dodano: 16 września 2001, 23:53
Autor: (mal)

Jak polepszyć byt niepełnosprawnych i włączyć ich do nurtu społecznego życia - zastanawiali się w piątek i sobotę w Roskoszy koło Białej Podlaskiej uczestnicy ogólnopolskiej konferencji pod hasłem: osoba niepełnosprawna w społeczności lokalnej.

- Sytuacja inwalidów nie jest dobra. Daleko jeszcze do ideału. Dużo się zmieniło, ale w stosunku do potrzeb to za mało. Nie mówmy, że wszystko jest w porządku - podkreślał Janusz Jurek, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Zatrudnienia Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Zdaniem uczestników spotkania należy wypracować taki system pomocy niepełnosprawnym, aby przeprowadzić ich od momentu stwierdzenia choroby do zawodowego życia. Wtedy poczują, że są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, a nie jego wyrzutkami. Obecnie, o tym, że dziecko wymaga terapii przedszkolnej, rodzice dowiadują się zbyt późno. Z kolei niepełnosprawny absolwent nie może znaleźć zatrudnienia.

- Nie wystarczy, że chcemy pomóc. Musimy nasze wysiłki połączyć. Dopiero wtedy osiągniemy zamierzony cel- mówiła Róża Sikoń z Zielonej Góry, prezes Fundacji ''Sikoń'', współorganizatorka spotkania. Jak zauważono, prawo w Polsce daje takie możliwości, co podkreśla nawet ONZ. Gorzej jest natomiast z realizowaniem i przestrzeganiem ustanowionych norm.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24